چرا سامسونگ هیچوقت نباید یک لپ تاپ با نمایشگر تاشو بسازد؟

به گزارش وبلاگ فروش، اگرچه بسیاری از کاربران از بابت فناوری نمایشگر تاشو هیجان زده هستند اما سامسونگ نباید هیچوقت یک لپ تاپ تاشو را راهی بازار کند.

چرا سامسونگ هیچوقت نباید یک لپ تاپ با نمایشگر تاشو بسازد؟

سامسونگ در حال حاضر بزرگ ترین شرکت فعال در زمینه فراوری گوشی های هوشمند به شمار میرود. این شرکت کره ای بیش از یک دهه است که این عنوان را یدک می کشد و بالاتر از هر شرکت دیگری، در صدر قرار گرفته است. یکی از دلایلی که باعث شده سامسونگ به چنین جایگاهی دست پیدا کند، ریسک پذیر بودن و جاه طلبی های آن بوده است. سامسونگ در زمانی که هیچ شرکتی به گوشی های بزرگ تر از 4.5 یا 5 اینچ اعتقادی نداشت، گوشی های سری نوت را با نمایشگر بزرگ رونمایی و راهی بازار کرد تا بدین ترتیب انقلابی در طراحی گوشی های هوشمند ایجاد گردد.

8 سال بعد، یعنی در سال 2019، سامسونگ بار دیگر تصمیم گرفت انقلابی بزرگ در طراحی گوشی های هوشمند به وجود بیاورد. این بار هم هدف، افزایش مقدار نمایشگر بود اما به روشی کاملا متفاوت و در عین حال نوآورانه و مجذوب نماینده. در رابطه با فناوری تاشو صحبت می کنیم؛ به این صورت که اکنون کاربر می تواند یک گوشی را هم به تبلت تبدیل کند و هم بگذارد در همان ابعاد و مقدار های یک گوشی باقی بماند. البته که این طراحی فقط برای گلکسی زد فولد است و نه زد فلیپ که در بزرگ ترین مقدار خود، به یک گوشی هوشمند معمولی شباهت دارد و هدف از طراحی آن مشابه با هدفی که برای زد فولد در نظر گرفته شده نیست.

اگرچه عملکرد شرکت های چینی فعال در زمینه فراوری گوشی های تاشو نظیر شیائومی، هواوی، اوپو و ویوو تا اینجای کار خوب بوده است اما هیچ یک از آن ها را نمی توان رقیبی قدر برای سامسونگ و گوشی های تاشوی محبوبش در نظر گرفت. شرکت کره ای هم از این فرصت استفاده نموده تا بتواند کسب و کارش را در زمینه فراوری نمایشگرهای تاشو توسعه دهد.

جاه طلبی های سامسونگ اگرچه فعلا به گوشی های هوشمند تاشو محدود شده اما شرکت قطعا در این نقطه متوقف نخواهد شد. البته غیر از تبلت تاشوی 17 اینچی Zenbook 17 Fold ایسوس، هنوز تبلت یا لپ تاپی با نمایشگر تاشو رونمایی یا عرضه نشده است اما زمزمه هایی می گردد مبنی بر اینکه سامسونگ میخواهد این کار را انجام دهد. چند وقت پیش هم سامسونگ از انواع و اقسام نمایشگرهای تاشوی خود رونمایی کرد که در آن نمایشگاه، دیدیم که شرکت ظاهرا برای فراوری محصولاتی با نمایشگر تاشوی بزرگ هم برنامه دارد. اما مشکل دقیقا همین جا است.

سامسونگ در زمینه فراوری نمایشگرهای تاشو به خود اعتماد زیادی دارد. در واقع باید گفت این سامسونگ است که معین می نماید این فناوری باید به چه سمتی پیش برود چرا که خودش آن را ابداع نموده، خودش در این راه شکست خورده و خودش هم به مسائل و شکست ها غلبه نموده است. بدین ترتیب هم از لحاظ علم و هم از لحاظ تجربه، تا حدودی به بلوغ رسیده که بتواند ریسک های بزرگ تری انجام دهد.

همانطور که گفته شد، سامسونگ چند وقت پیش از یک سری نمایشگرهای تاشوی خود رونمایی کرد که نشان می دهد شاید در آینده ای نزدیک، شاهد محصولاتی با این نمایشگرها باشیم. حال نمی دانیم این آینده نزدیک قرار است دقیقا چه زمانی باشد. شاید هم هیچوقت محصولی با نمایشگر تاشوی بزرگ در دسترس قرار نگیرد که به نظر می رسد منطقی تر هم باشد. دقیقا هدف این مطلب هم همین است که بگوییم سامسونگ حداقل باید دست از سر یک محصول بردارد و بگذارد در حالت طبیعی خودش باقی بماند. در رابطه با لپ تاپ صحبت می کنیم. اگرچه سامسونگ طبق شایعات، روی ساخت یک لپ تاپ 17 اینچی تاشو مشغول کار است اما دلایلی وجود دارد که باعث می گردد به این نتیجه برسیم که فراوری یک لپ تاپ با نمایشگر تاشو نتیجه خیلی جالبی در پی نخواهد داشت.

حتی تبلت هایی که می خواهند جای لپ تاپ را بگیرند باید صفحه کلید داشته باشند

تمام لپ تاپ ها به خودی خود از قابلیت تاشوندگی بهره می برند. اما این خاصیت در نمایشگر آن ها نیست. بدیهی است نیازی به شرح ندارد که یک لپ تاپ چگونه باز و بسته می گردد. هدف این است که بگوییم اگر یک لپ تاپ قرار است تاشو باشد، یعنی صفحه کلید فیزیکی نخواهد داشت.

از لحاظ تئوری، یک لپ تاپ با خاصیت تاشو باید یک پنل تاشو داشته باشد که وقتی کاربر آن را تا می نماید، بخشی از آن به صفحه کلید و بخشی دیگر هم به نمایشگر تبدیل گردد. خیلی منطقی نیست که شما لپ تاپ را تا و سپس یک صفحه کلید هم به قسمت پایینی آن متصل و با آن کار کنید. نتیجه چیز عجیب و غریبی از آب در خواهد آمد. مشکل ما هم با لپ تاپ تاشو دقیقا به همین مسأله مربوط می گردد.

لپ تاپ هایی که صفحه کلید لمسی دارند خیلی برای تایپ کردن مناسب نیستند. علت اصلی اینکه می بینید این روزها تبلت ها از صفحه کلید پشتیبانی می نمایند این است که بسیاری از افراد به لطف توان سخت افزاری بالای این محصولات، از آن ها برای پیشبرد کسب و کار خود یا فراوری محتوا استفاده می نمایند. در نتیجه صفحه کلید می تواند بسیار کاربردی باشد. دقیقا برعکس، درون گوشی های هوشمند خبری از صفحه کلید فیزیکی نیست چون گوشی ها اصلا برای کسب و کار طراحی نشده اند. گوشی ها ابزاری هستند که به راحتی می گردد درون دست با آن ها کار کرد و هدف از طراحی شان هم همین بوده است. بنابراین اضافه کردن صفحه کلید به آن ها، به طور کلی ماهیت شان را تغییر خواهد داد.

لپ تاپ ها اما از زمانی که رونمایی شده اند تا به امروز، برای کسب و کار مورد استفاده قرار گرفته اند. حال چه کسب و کار سبک مثل کارهای اداری یا تحصیلی و چه کارهای سنگین تر مثل ویرایش عکس و فیلم یا انجام بازی. برای انجام تمام این کارها هم بهره مندی از یک صفحه کلید فیزیکی خوب یک عامل کلیدی و بسیار مهم است که باید وجود داشته باشد. سهولت استفاده، بازخورد کلیدها حین ضربه خوردن و دقت بالا هنگام تایپ سریع از جمله مواردی هستند که صفحه کلید لپ تاپ یک کاربر حرفه ای باید داشته باشد تا او بتواند به کارهای خود با بیشترین بازدهی رسیدگی کند.

به شخصه برای خرید لپ تاپ، صفحه کلید آن را به دقت مورد آنالیز قرار می دهم یا بارها و بارها در رابطه با کیفیت کلیدهای آن در اینترنت جست و جو می کنم تا مطمئن شوم محصولی که قصد خرید آن را دارم، هنگام تایپ کردن برترین تجربه را با توجه به بهایی که برایش پرداخت می کنم برای من به ارمغان می آورد. تا به امروز هم هیچ صفحه کلید لمسی نتوانسته در مواردی که در بالا اشاره کردیم (سهولت، دقت و سرعت تایپ)، یک صفحه کلید فیزیکی را از میان بردارد.

البته چند وقت پیش شاهد ثبت یک پتنت جالب از سامسونگ بودیم. این پتنت، محصولی را نشان می داد که حتی امکان تا زدن صفحه کلید آن هم وجود داشت. اما در این میان، بحث کاربردی بودن چنین محصولی یک سؤال بسیار مهم محسوب می گردد. اگرچه جابجایی لپ تاپ هایی که دو بار تا می شوند طبیعتا کار راحت تری خواهد بود، اما از سوی دیگر ساخت چنین محصولی هزینه زیادی در پی دارد و معین نیست که آیا این افزایش هزینه ها ارزش چنین ایده ای را دارد یا خیر.

لپ تاپ با نمایشگر تاشو احتمالا به مقدار لپ تاپ های کنونی کاربردی نخواهد بود

اگر محصولاتی را که در فیلم های علمی تخیلی می بینیم به حساب نیاوریم، لپ تاپ هایی که قرار است با نمایشگر تاشو راهی بازار شوند، حداقل با پیشرفتی که اکنون از علم شاهد هستیم، فقط جنبه تزئینی خواهند داشت و خیلی نمی توان به آن ها به عنوان محصولی برای انجام کارهای سنگین اطمینان کرد. خصوصا کارهایی که نیازمند صفحه کلیدی خوب هستند.

شاید در آینده این اتفاق رخ دهد و لپ تاپ های تاشو جایگزین لپ تاپ های معمولی شوند اما با چیزی که اکنون شاهد هستیم، بعید است حالا حالاها این اتفاق رخ دهد. حتی گوشی های تاشو هم که سه سال است از عرضه نخستین مدل آن ها به بازار می گذرد و در مقایسه با آن پیشرفت بسیار زیادی هم داشته اند، نتوانسته اند آنطور که باید کاربران را به خرید متقاعد نمایند چون کلی ضعف وجود دارد که باید رفع گردد. این در حالی است که بسیاری از کاربران از طراحی تکراری گوشی های معمولی گله مند و در پی چیزی نوآورانه و نو بودند. حال در دنیای لپ تاپ ها، کسی را نمی بینیم که بخواهد محصولات کنونی، با مدل هایی جابه جا شوند که به جای صفحه کلید فیزیکی، بخشی از صفحه را برای تایپ در اختیارشان قرار می دهند.

سامسونگ تا اینجای کار آنقدر زیرک بوده که متوجه شده تبلتی مثل گلکسی تب S8 اولترا با آن نمایشگر 14 اینچی بزرگ خود، باید یک صفحه کلید فیزیکی داشته باشد که بگردد روی آن به عنوان یک محصول کاربردی حساب کرد. اپل حتی اعتراف نموده تاچ بار که به عنوان یک قابلیت نوآورانه به مک بوک ها اضافه شد، چیزی جز یک حرکت برای جلب توجه مشتری نبوده و در نهایت تصمیم گرفت در نوترین مدل مک بوک از کلیدهای فیزیکی استفاده کند.

لپ تاپ تاشو سامسونگ یا هر شرکت دیگر که قرار است از قابلیت تایپ لمسی برخوردار باشد، اصلا ایده خوبی نیست که مشتاق عملی شدنش باشیم. البته که شاید بعضی ها این ایده را بپسندند. اما با توجه به شرایطی که اکنون وجود دارد و استفاده ای که از لپ تاپ ها می گردد، می توانیم بگوییم منطق حکم می نماید که چنین اتفاقی رخ ندهد. سامسونگ شاید برای توسعه کسب و کار خود در زمینه فراوری محصولات تاشو هم که شده، بخواهد دست به چنین کاری بزند و یک تبلیغی هم برای خود با این کار انجام دهد. این کار مشکل خاصی ندارد اما اگر بخواهیم روی این محصولات به عنوان یک محصول کاربردی که می تواند جایگزین لپ تاپ های کنونی گردد حساب کنیم، به نظر می رسد که اشتباه می کنیم.

حتی اگر هم تصور کنیم که شرکت ها برای این لپ تاپ یک صفحه کلید در نظر می گیرند که به عنوان لوازم جانبی در دسترس قرار خواهد داشت، باز هم ایده، ایده جالبی نخواهد بود. چون آن صفحه کلید قطعا باید انعطاف لازم را داشته باشد که بگردد آن را حمل کرد و در این صورت، برای تایپ یا انجام کارهای سنگین مناسب نخواهد بود. از طرفی شرکت ها با شناختی که از آن ها داریم، پس از مدتی صفحه کلید را از درون جعبه بر می دارند و کاربر باید به صورت مجزا برای آن هزینه کند. پس به نظر می رسد بهتر است به این ایده به چشم یک راه چاره خوب و منطقی نگاه نکنیم.

قدرت سخت افزاری نه چندان مناسب

یک مورد دیگر که نباید از بیان آن غافل شویم، قدرت سخت افزاری است. اگر دقت نموده باشید، گوشی های تاشو به خاطر اینکه نمایشگر آن ها تا می گردد و فضای داخلی گوشی را محدود می نماید، یک سری محدودیت هایی دارند که فعلا راه چاره خاصی برای آن ها وجود ندارد. شاید یک کاربر گوشی تاشو بتواند بخش بزرگی از روز را فقط با چک کردن همان نمایشگر کوچک بگذارند و در نتیجه یک باتری کم ظرفیت هم برایش کافی باشد، اما لپ تاپ اصلا کاربردی مثل گوشی ندارد و باید برای آن یک باتری خوب در نظر گرفت.

تاشو بودن نمایشگر نه تنها باعث می گردد لپ تاپ باتری خوبی نداشته باشد، بلکه فضای کافی برای تعبیه فن خنک نماینده هم به شرکت نمی دهد. در نتیجه شرکت مجبور است تا حدودی از توان سخت افزاری آن بکاهد تا محصول بیش از حد داغ نکند. نمایشگر تاشو آسیب پذیر است و در نتیجه اگر لپ تاپ بیش از مقدار داغ گردد، می تواند برای نمایشگر مضر باشد. بدیهی است یک گوشی هوشمند هیچوقت به مقدار یک کامپیوتر داغ نمی گردد. در نتیجه فشاری که لپ تاپ باید تحمل کند بسیار بیشتر است. بنابراین شرکت ها مجبور خواهند شد توان سخت افزاری را تا جایی که امکان دارد کاهش دهند تا از وجود مسائلی نظیر داغی بیش از حد جلوگیری گردد. نتیجه هم محصولی خواهد بود کمی بزرگ تر از یک تبلت که توان سخت افزاری به مراتب پایین تری از لپ تاپ های کنونی دارد و این قطعا چیزی نیست که ما به عنوان یک مصرف نماینده در پی آن باشیم چون قطعا قیمت بسیار بالایی هم خواهد داشت.

نتیجه

دنیای گوشی های هوشمند با لپ تاپ ها فرق دارد. سامسونگ شاید با گوشی تاشو بتواند آینده را تغییر دهد اما برای لپ تاپ تاشو نمی گردد آینده خوبی را پیش بینی کرد. حداقل فعلا که تمام آنچه که وجود دارد، ضد این ایده است. بنابراین اگر بگویند بدترین محصول تاشو چه خواهد بود، پاسخ احتمالا لپ تاپ است.

حال شما بگویید؛ آیا با این ایده موافق هستید که سامسونگ یا هر شرکت دیگری در آینده، از یک لپ تاپ تاشو رونمایی کند؟ به نظر شما لپ تاپ تاشو می تواند مثل گوشی تاشو، در میان مردم محبوبیت پیدا کند و به مرور زمان حتی جایگزین لپ تاپ های معمولی گردد؟

منبع: SamMobile

منبع: دیجیکالا مگ

به "چرا سامسونگ هیچوقت نباید یک لپ تاپ با نمایشگر تاشو بسازد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سامسونگ هیچوقت نباید یک لپ تاپ با نمایشگر تاشو بسازد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید