چاووش اوغلو: ترکیه به دنبال تقویت ارتباطات با روسیه درباره سوریه است

به گزارش وبلاگ فروش، وزیر خارجه ترکیه ضمن هشدار درباره تشدید تنش ها در ادلب گفت که کشورش به دنبال تقویت ارتباطات با روسیه برای حل و فصل اوضاع ادلب است.

چاووش اوغلو: ترکیه به دنبال تقویت ارتباطات با روسیه درباره سوریه است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فروش، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه امروز (پنجشنبه) در مصاحبه با شبکه تی آر تی توضیح داد که ترکیه میخواهد ارتباطات خود با روسیه را برای حل مسئله ادلب تقویت کند.

وزیر خارجه ترکیه همچنین در ادامه اضافه کرد که تشدید تنش ها در ادلب به توافقات آستانه و سوچی درباره اوضاع سوریه لطمه وارد می نماید.

وی در این خصوص شرح داد: ما نمی توانیم بگوییم که کارآمدی و عملکرد فرایند سوچی و آستانه متوقف شده است اما می توانیم بگوییم که آسیب هایی به آن وارد آمده است. هم اکنون نهایت کوشش خود را برای متوقف کردن رژیم اسد (رئیس جمهور سوریه) در میز مذاکره و در محل (سوریه) به کار خواهیم گرفت.

چاووش اوغلو ضمن انتقاد از عملیات ارتش سوریه در ادلب مدعی شد: حملات این رژیم (دولت سوریه) اجرای توافقات در قالب سوچی و آستانه را پیچیده نموده است.

وی در مورد تقویت روابط روسیه و ترکیه درباره سوریه ادامه داد: ما عقاید و تفکرات خود را به طرف روس ابلاغ نموده ایم و ما ارتباطات خود را در روزهای آینده تقویت خواهیم کرد. ما به نتایج مطلوب دست پیدا ننموده ایم بنابراین شاید، نشستی بین رؤسای جمهور ترکیه و روسیه (درباره سوریه) انجام بگیرد.

اظهارات چاووش اوغلو در حالی مطرح شده است که وزارت خارجه ترکیه اوایل امروز (پنجشنبه) ضمن تأیید نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای آنالیز اوضاع سوریه تأکید کرد که سه کشور در حال رایزنی در مورد زمان برگزاری این نشست سه جانبه هستند.

پیش از این روز گذشته (چهارشنبه)، میخائیل بوگدانوف، معاون رئیس جمهور روسیه در امور غرب آسیا و معاون وزیر خارجه این کشور از نشست سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه برای آنالیز اوضاع سوریه در روزهای آینده خبر داده بود و گفت که تهران ماه مارس (اسفند ماه) میزبان این نشست خواهد بود و در این نشست، رؤسای جمهور سه کشور یادشده شرکت خواهند کرد.

وی همچنین در ادامه توضیح داد که در صورت موافقت ریاست جمهوری ترکیه، این نشست ابتدای ماه مارس (20 روز دیگر) برگزار خواهد شد.

اوضاع شمال سوریه به ویژه استان ادلب این کشور طی بیش از یک ماه گذشته، با شروع عملیات نظامی ارتش سوریه و موفقیت های آن متشنج است. این تنش ها بعد از آن افزایش یافت که نیروهای ارتش سوریه و ترکیه با یکدیگر درگیر شدند و مواضع طرف مقابل را هدف قرار دادند.

روسیه به عنوان یکی از سه کشور ضامن گفت وگوهای آستانه، گفته است که ارتش سوریه 90 درصد خاک این کشور را آزاد نموده و پیشروی های نیروهای سوری در حلب وادلب زمینه را برای اجرای توافق سوچی فراهم نموده است. این پیشروی ها، ترکیه را از آنجایی که حامی گروه های مسلح است، خشمگین نموده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "چاووش اوغلو: ترکیه به دنبال تقویت ارتباطات با روسیه درباره سوریه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاووش اوغلو: ترکیه به دنبال تقویت ارتباطات با روسیه درباره سوریه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید