شرایط خوزستان در مرز هشدار قرار گرفت

به گزارش وبلاگ فروش، آمار مبتلایان به کرونا در ایران دوباره اوج گرفت و در برخی استان ها ازجمله خوزستان به مرز هشدار رسید. بنابر آخرین آمار اعلامی وزارت بهداشت در بازه زمانی 24 ساعته روز سه شنبه تا چهارشنبه، یک هزار و 680 نفر مبتلای جدید به ویروس کرونا شناسایی شدند که با این رقم، تعداد کلی مبتلایان به بیماری کووید-19 از مرز 100 هزار نفر گذشت و به طور دقیق به عدد 101 هزار و 650 مورد قطعی رسید؛ افزایشی که وزارت بهداشت، اصلی ترین دلیل آن را تغییر رفتار شهروندان عنوان می کند.

شرایط خوزستان در مرز هشدار قرار گرفت

به گزارش دنیای اقتصاد، از سوی دیگر، تعداد مبتلایان جدید اعلام شده در روز 17 اردیبهشت نسبت به میزان مبتلایان شناسایی شده 16 اردیبهشت ماه، 357 مورد افزایش طی 24 ساعت را نشان می دهد. به عبارت دیگر، تعداد مبتلایان جدید در روز 16 اردیبهشت 1323 نفر بود، اما دربازه 24 ساعته تا 17 اردیبهشت، 1680 نفر دیگر به جمع مبتلایان شناسایی شده بیماری کووید-19 پیوستند. طبق آمار رسمی، رقم ابتلا در چهار روز اخیر صعودی بوده است. 13 اردیبهشت ماه میزان مبتلایان روزانه 802 نفر گزارش شده بود و پیش بینی می شد که این فرایند نزولی در روز های بعد هم تداوم یابد، اما طی روز های اخیر فرایند مبتلایان روزانه، صعودی شد. این فرایند صعودی حتی مقامات وزارت بهداشت ایران را نیز نگران کرده است تا جای که روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد که باید فکری به حال این فرایند صعودی شود.

میانگین سنی ابتلا و فوت

از سوی دیگر و بنابر آمار اعلامی وزارت بهداشت، در بازه 24 ساعته سه شنبه تا چهارشنبه 17 اردیبهشت ماه، 78 نفر از هموطنان در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و بر این اساس، تعداد کل موارد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا در ایران، به 6 هزار و 418 نفر رسید.

گزارش های وزارت بهداشت همچنین نشان می دهد که میانگین سنی مبتلایان به کرونا در کشور تا دیروز، 8/ 51 سال بوده است. همچنین این بررسی ها از میزان 8/ 51 درصدی ابتلا در مردان و ابتلای 2/ 48 درصدی زنان به ویروس کرونا حکایت دارد. از سوی دیگر، در هفته گذشته میانگین سنی فوت شدگان ناشی از کرونا 8/ 66 سال بوده است. همچنین 5/ 73 درصد فوت شدگان سن بالای 60 سال داشته اند. 3/ 58 درصد فوت شدگان از این بیماری، مردان و 7/ 41 درصد نیز زنان بوده اند. مطالعات نشان می دهد که در ایران تا به امروز، 3/ 36 درصد فوت شدگان حداقل یک بیماری زمینه ای داشته اند.

خوزستان در مرز هشدار

هرچند آمار کلی ابتلا در ایران دوباره فرایند صعودی پیدا کرد و در حال اوج گیری است، اما شرایط در برخی استان ها نگران کننده تر از سایرین است. ازجمله خوزستان که استاندار آن، آمار نگران کننده ای از فرایند افزایشی این بیماری در این استان ارائه کرده است. غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در ارتباط ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور با سراسر کشور در پاسخ به سوال رئیس جمهور درخصوص شرایط استان درخصوص شیوع کرونا گفت: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان خوزستان نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است که این افزایش تعداد بیماران دو دلیل دارد؛ یکی از آن ها کاهش فاصله گذاری اجتماعی، باز شدن بازار ها و فعالیت اصناف است. البته او دلیل دیگر این افزایش را قوی تر شدن در بیماریابی عنوان نمود. محمد علوی، سرپرست مرکز بهداشت خوزستان هم در گفت وگویی تلویزیونی گفت که موارد ابتلا به ویروس کرونای جدید در این استان از حد انتظار فراتر رفته است.

فرایند افزایشی ابتلا به ویروس کرونا در خوزستان تا حدی است که رضا نجاتی سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در این استان، از احتمال بازگشت خوزستان به محدودیت های کرونایی سخن گفته و در یک گفت وگوی تلویزیونی، تاکید کرد که بخش عمده ای از افزایش موارد ابتلا، نه صرفا به دلیل افزایش بیماریابی بلکه به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی است. او گفت که اگر شرایط این گونه باشد، مطمئنا تصمیمات یک ماه قبل، مجددا اتخاذ خواهد شد.

اعزام دو تیم تحقیقاتی به خوزستان

از سوی دیگر، قاسم جانبابایی، معاون درمان وزارت بهداشت هم دیروز در نشست ویدئو کنفرانسی با وبلاگ فروش، با بیان اینکه تا به امروز در حوزه درمان فرایند رو به افزایش را تنها در استان خوزستان شاهد بودیم، از حضور دو تیم تحقیقاتی در این استان برای بررسی خبر داد.

شرایط شکننده تهران در کرونا

بنابر اعلام وزارت بهداشت، 15 استان در چند روز اخیر فرایند افزایشی ابتلا را تجربه کردند که از میان آنها، علاوه بر خوزستان، تهران نیز شرایط خوبی ندارد. علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران با بیان اینکه آمار ها تفاوت قابل توجهی را نسبت به 48 ساعت گذشته نشان نمی دهد، گفت: همان طور که قبلا گفتیم شرایط استان تهران در زمینه بیماری کرونا شکننده و بی ثبات است و هرگونه بی احتیاطی و تقلیل ملاحظات بهداشتی می تواند موجب شکل جدیدی از بروز بیماری در استان شود. زالی با تاکید بر اینکه گروه های پرخطر باید از حضور در سطح شهر اجتناب کنند، گفت: تغییری در شرایط به وجود نیامده و شهر تهران به عنوان شهری آلوده تلقی می شود و بسیاری از سطوح به ویروس کووید-19 آلوده است.

منبع: فرارو

به "شرایط خوزستان در مرز هشدار قرار گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط خوزستان در مرز هشدار قرار گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید