واکنش هواوی به تحریم های تازه

به گزارش وبلاگ فروش، شرکت TSMC که پیشرو در فراوری چیپست است، تصمیم گرفته به علت تحریم های آمریکا سفارشات جدید شرکت هواوی را قبول نکند. گو پینگ، رئیس دوره ای هیئت مدیره هواوی در اجلاس سالانه به این موضوع اشاره نموده که رفتارهای دولت ترامپ روی تجارت آن ها تاثیر می گذارد و آن ها به دنبال راه حلی برای این مشکل خواهند بود.

واکنش هواوی به تحریم های تازه

گو اعلام نموده:

دولت ایالات متحده آمریکا هنوز اصرار دارد که به هواوی حمله کند اما این اقدامات چه چیزی برای دنیا در پی دارد؟

هواوی در بیانیه ای اعلام نموده:

دولت آمریکا بی رحمانه به ما ضربه می زند و تصمیم گرفته نگرانی های بالای شرکت ها و صنایع را نادیده بگیرد. این تصمیم خودسرانه و مضر است و تهدیدی برای تضعیف کل صنعت در دنیا محسوب می گردد. این قانون جدید روی توسعه، نگهداری و عملیات های مداوم شبکه هایی با ارزش چندین میلیارد دلار که در بیش از 170 کشور دنیا عرضه نموده ایم، تاثیر می گذارد. انتظار داریم که تجارت ما به ناچار تحت تاثیر قرار بگیرد. ما تمام کوشش خود را می کنیم تا به راهکار دست پیدا کنیم.

به گفته منابع مختلف، TSMC با وجود عدم دریافت سفارشات جدید، همچنان به فراوری چیپست های کنونی هواوی ادامه می دهد، چرا که این شرکت چینی پیش از قانون جدید ساخت آن ها را به TSMC سفارش داده. انتظار می رود تا فصل سوم 2020 شرکت TSMC همچنان مشغول فراوری پردازنده های هواوی باشد و پس از این تاریخ، هواوی نمی تواند توسط آن چیپست های موردنیاز خود را تامین کند.

یکی از منابع نزدیک به TSMC اعلام نموده:

دریافت چنین تصمیمی از سوی TSMC سخت است چرا که هواوی دومین مشتری عظیم آن محسوب می گردد، ولی این سازنده چیپست مجبور به پیروی از قوانین ایالات متحده آمریکا است.

چند روز پیش دولت ایالات متحده آمریکا بیان کرد تمام فراورینمایندگان چیپست که از تجهیزات، پتنت ها و نرم افزارهای آمریکایی استفاده می نمایند برای فروش چیپست به هواوی باید از این کشور مجوز دریافت نمایند. هواوی از سال پیش توسط دولت ترامپ تحریم شده و البته این تحریم ها برای یکسال دیگر تمدید شده اند. به همین دلیل شرکت هایی که قصد همکاری با هواوی را داشته باشند باید مجوز دریافت نمایند.

عدم تامین چیپست ها یک ضربه عظیم به پیکره هواوی، عظیمترین فراورینماینده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده عظیم گوشی های هوشمند می زند. نیمی از پردازنده های مورد استفاده در گوشی های این شرکت توسط شرکت TSMC فراوری می شوند که شامل محصولات پرچمدار نیز می گردد. علاوه بر گوشی های هوشمند، TSMC وظیفه فراوری تراشه های هوش مصنوعی و شبکه هواوی را نیز برعهده دارد.

دولت پکن در پاسخ به تحریم های ایالات متحده آمریکا بدنبال اقدامات تلافی جویانه است و این احتمال وجود دارد که بعضی شرکت های آمریکایی مانند اپل و کوالکام نتوانند در آینده به فعالیت خود در چین ادامه دهند. توقف فروش چیپست تاثیر منفی روی درآمدهای TSMC خواهد داشت چرا که 15 تا 20 درصد درآمد سالانه این شرکت را سفارشات هواوی تشکیل می دهد.

TSMC در گذشته بیان کرد که بدنبال ساخت یک کارخانه 12 میلیارد دلاری در ایالت آریزونا است، اقدامی که به اعتقاد وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، مایک پومپئو باعث تقویت امنیت ملی آمریکا در زمانی که چین خواستار حکمرانی بر فناوری های پیشرفته و کنترل صنایع اساسی است، می گردد.

هواوی برای ادامه فراوری گوشی های خود باید بدنبال جایگزین باشد و احتمالا وظیفه ساخت چیپست های خود را به شرکت SMIC محول می نماید، شرکتی که به تازگی دولت چین تصمیم به سرمایه گذاری 2.2 میلیارد دلاری در آن گرفته است. 20 درصد درآمد سالانه SMIC را سفارشات هواوی تامین می نماید.

SMIC در مقایسه با شرکت TSMC شرکت بسیار کوچکی محسوب می گردد، بنابراین احتمالا مدت زمان زیادی طول می کشد تا بتواند نیازهای هواوی را رفع کند. از هفته گذشته این شرکت فراوری چیپست های میان رده کرین 710A را با لیتوگرافی 14 نانومتری آغاز کرد، اما انتظار می رود TSMC سال جاری چیپست های 5 نانومتری را وارد خط فراوری کنید. در حالی کرین 710A با لیتوگرافی 14 نانومتری فراوری می گردد که نسخه اصلی آن، کرین 710 در سال 2018 با لیتوگرافی 12 نانومتری TSMC فراوری شده بود.

هواوی در سرانجام بیانیه خود اعلام نموده:

تصمیم دولت ایالات متحده آمریکا تنها هواوی را تحت تاثیر قرار نمی دهد و به شمار بالایی از صنایع در سطح دنیا ضربه می زند. در بلندمدت این تصمیم به اعتمادی که میان فعالان صنعت نیمه هادی در دنیا وجود دارد، آسیب وارد می نماید، صنعتی که بسیاری از صنایع به آن وابسته هستند. این تصمیم افزایش تنش ها و نابودی این صنایع را در پی دارد. ایالات متحده آمریکا از نقاط قوت خود در حوزه فناوری برای سرکوب شرکت ها خارج از این کشور استفاده می نماید. این کار تنها موجب تضعیف اعتماد شرکت های بین المللی به فناوری آمریکا و زنجیره های تامین می گردد. در نهایت این کار به منافع آمریکا نیز آسیب می رساند.

ریچارد یو، مدیرعامل بخش محصولات مصرفی هواوی نیز امروز نسبت به تصمیم دولت آمریکا از خود واکنش نشان داد و گفت دلایل امنیت سایبری تنها یک بهانه است و دلیل اصلی، تهدید حکمرانی آمریکا در حوزه فناوری است.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک

به "واکنش هواوی به تحریم های تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش هواوی به تحریم های تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید