مهم ترین ویژگی های دوربین گوشی که برای عکاسی باید بدانید

به گزارش وبلاگ فروش، در این مطلب نحوه استفاده حداکثری از برنامه دوربین داخلی گوشی هوشمند ذکر شده که می توانید از آن استفاده کنید.

مهم ترین ویژگی های دوربین گوشی که برای عکاسی باید بدانید

امروز چه چیزی می تواند اساسی تر از دوربین گوشی های هوشمند ما برای عکاسی باشد؟ آن ها همواره حاضر هستند، در لحظات آماده هستند و فناوری پشت آن ها ثبت عکس های عالی را در بیشتر موقعیت ها آسان می نماید؛ اما ممکن است بسیاری از افراد عملکرد های اصلی برنامه داخلی دوربین بی اطلاع باشند.

اصول اولیه دوربین گوشی هوشمند فراتر از فشار دادن دکمه میانی بزرگ است. بعضی از ابزار ها به شما یاری می نمایند تا عکس را تنظیم کنید، و بعضی دیگر کنترل بیشتری بر نوردهی به شما می دهند. بعضی از آن ها ساده یا راحت هستند. با این حال یافتن این ویژگی ها همواره آسان نیست. در ادامه به بعضی از آن ها اشاره شده است؛

برای کنترل دستی بیشتر، می توانید برنامه های شخص ثالث را در اپ استور پیدا کنید. بسیاری از ویژگی های دوربین بین سیستم عامل های iOS و Android همپوشانی دارند و ممکن است بعضی از آن ها در مدل های قدیمی تر در دسترس نباشند یا به روش دیگری در دسترس باشند.

نحوه راه اندازی سریع دوربین

بیشتر افراد برای استفاده از دوربین گوشی خود اقداماتی مانند باز کردن قفل تلفن، پیدا کردن برنامه دوربین و ضربه زدن برای راه اندازی آن را انجام می دهند اما ممکن است در بعضی موقعیت ها، سوژه را از دست بدهید، راه های سریع تری نیز وجود دارد.

در صفحه قفل آیفون، انگشت خود را از راست به چپ بکشید تا بدون باز کردن قفل گوشی، مستقیما به برنامه دوربین بروید. بعلاوه می توانید نماد دوربین را در صفحه قفل فشار دهید. در پیکسل، دکمه روشن/خاموش را از هر صفحه ای دوبار فشار دهید.

در صورت باز بودن قفل صفحه، چند گزینه دیگر در دسترس است. در هر دو گوشی، نماد برنامه دوربین را فشار داده و نگه دارید تا منوی حالت های عکسبرداری ظاهر گردد، مانند باز کردن برنامه با فعال بودن دوربین سلفی جلو.

بعلاوه می توان با دو بار ضربه زدن به پشت تلفن، دوربین را راه اندازی کرد. برای این کار در آیفون به Settings > Accessibility > Touch > Back Tap رفته و گزینه Camera for Double Tap (یا Triple Tap) را انتخاب کنید. در اندروید به Settings > System > Gestures > Quick Tap > Open app بروید و Camera را انتخاب کنید.

نحوه استفاده از دکمه های تنظیم صدا برای فعال کردن شاتر

اگر بازخورد لمسی فشار دادن دکمه شاتر فیزیکی را از دست دادید، یا اگر فشار دادن دکمه نرم افزار باعث لرزش زیاد شد، به جای آن دکمه صدا را فشار دهید.

در هر دو گوشی، فشار دادن یکی از دکمه های تنظیم صدا، شاتر را فعال می نماید و نگه داشتن یک دکمه نیز آغاز به ضبط ویدیو می نماید، درست مثل اینکه انگشت خود را روی دکمه شاتر مجازی نگه دارید.

در آیفون، بعلاوه می توانید دکمه افزایش صدا را تنظیم کنید تا چندین عکس در حالت پشت سر هم انجام گردد: برای این کار به Settings > Camera > Use Volume Up for Burst بروید.

نحوه تنظیم سریع نوردهی و فوکوس

شاید ندانید اما مناسب یک عبارت بارگذاری شده است، برنامه های دوربین در مشخص نوردهی مناسب برای هر صحنه به خوبی کار می نمایند. با این حال شما کنترل بیشتری دارید، حتی اگر رابط ها آن را آشکار نسازند.

در آیفون

در آیفون روی هر نقطه از پیش نمایش ضربه بزنید تا فوکوس را تنظیم کنید و سطح نوردهی را بر اساس آن نقطه میزان گیری کنید. حتی بهتر از آن، نقطه ای را لمس کنید و نگه دارید تا فوکوس و نوردهی قفل گردد (یک نشان AE/AF LOCK ظاهر می گردد). سپس می توانید گوشی را حرکت دهید تا ترکیب بندی را تنظیم نموده و خطر بازنشانی اتوماتیک آن ها به وسیله برنامه را نداشته باشید.

پس از تنظیم یا قفل شدن فوکوس و نوردهی، انگشت خود را از روی صفحه بردارید و سپس نماد خورشید را که در سمت راست کادر هدف ظاهر می گردد، بکشید تا به صورت دستی نوردهی را کم یا زیاد کنید. یک بار ضربه زدن در هر نقطه دیگری فوکوس و نوردهی را به حالت اتوماتیک بازنشانی می نماید.

در پیکسل

در پیکسل، برای تنظیم فوکوس و نوردهی، روی یک نقطه ضربه بزنید. آن نقطه تبدیل به یک هدف می گردد که حتی با حرکت دادن تلفن برای ترکیب مجدد صحنه، قفل می ماند. ضربه زدن بعلاوه لغزنده هایی را نشان می دهد که می توانید از آن ها برای تنظیم تعادل رنگ سفید، نوردهی و کنتراست بهره ببرید. برای برداشتن قفل مجددا روی نقطه ضربه بزنید یا برای فوکوس روی قسمت دیگری در جای دیگری ضربه بزنید.

چگونه با اطمینان زوم کنیم؟

ما به دوربین در تلفن هایمان فکر می کنیم، اما واقعا در بیشتر تلفن های مدرن، دوربین های متعددی وجود دارد که هر کدام سنسور تصویر خود را در پشت مجموعه ای از لنز ها دارند؛ بنابراین وقتی روی دکمه 1x یا 3x برای بزرگ نمایی یا کوچک نمایی ضربه می زنید، بین دوربین ها سوئیچ می کنید.

اما صبر کنید، در خصوص استفاده از ژست دو انگشتی برای بزرگنمایی یا کوچکنمایی چطور؟ یا می توانید دکمه های انتخاب بزرگ نمایی را به چپ یا راست بکشید تا یک کنترل دایره ای (iPhone) یا نوار لغزنده (اندروید) نمایان گردد تا بتوانید صحنه خود را بدون احتیاج به حرکت حتی تا 15x یا 20x بزرگ نمایی کنید.

خیلی راحت است، اما سعی کنید در صورت امکان از آن اجتناب کنید. همه این مقادیر بینابینی به صورت دیجیتالی محاسبه می شوند: نرم افزار با بزرگ کردن پیکسل ها به طور مصنوعی صحنه را در آن سطح زوم درون یابی می نماید. فناوری زوم دیجیتال در طول سال ها به طور چشمگیری بهبود یافته است، اما هنوز هم زوم اپتیکال برترین گزینه است.

نحوه تغییر سریع حالت های دوربین

در خصوص تغییر، برنامه های دوربین دارای حالت های مختلف عکسبرداری مانند عکس، فیلم و پرتره هستند. به جای ضربه زدن یا کشیدن ردیف نام های حالت ها، در iOS و Android، کافی است انگشت خود را در وسط صفحه به چپ یا راست بکشید تا حالت ها تغییر کند.

نحوه استفاده از شبکه و سطح برای ترکیبات قوی تر

برای استفاده از شبکه در iOS به Settings > Camera > Grid رفته و این گزینه را روشن کنید. در اندروید، می توانید با رفتن به تنظیمات برنامه دوربین، روی More Settings و انتخاب یک Grid Type (مانند 3×3) از بین سه نوع شبکه انتخاب کنید.

شبکه در آیفون و یک تنظیم مرتبط به نام Framing Hints در پیکسل نیز سطح افقی را فعال می نماید. وقتی گوشی را موازی با زمین یا میز نگه می دارید، نماد + در وسط صفحه در هر دو مدل ظاهر می گردد. همانطور که حرکت می کنید، شتاب سنج تلفن با نمایش نماد + دوم نشان می دهد که چه زمانی به طور یکنواخت افقی نیستید. تلفن را طوری مانور دهید که هر دو نماد در یک ردیف قرار گیرند تا مطمئن شوید که دوربین در سطح افقی قرار گرفته است.

نحوه کنترل حالت های فلاش و شب

هر دو سیستم دوربین برای ارائه نور بیشتر در موقعیت های تاریک، چه روشن کردن فلاش داخلی یا فعال کردن حالت شب (iOS) یا Night Sight (اندروید) عالی هستند، با این حال، رابط ها برای کنترل آن ها بسیار کم هستند.

در آیفون روی نماد فلاش (رعد و برق) ضربه بزنید تا بین خاموش و اتوماتیک جابجا شوید. برای گزینه های بیشتر، روی نماد قیراط (^) ضربه بزنید که حالت های دوربین زیر پیش نمایش را با دکمه هایی برای ویژگی های بیشتر جایگزین می نماید. برای انتخاب بین اتوماتیک، روشن و خاموش، روی دکمه فلش ضربه بزنید.

در پیکسل، روی دکمه تنظیمات در برنامه دوربین ضربه بزنید و در زیر نور بیشتر، روی نماد فلش (یک رعد و برق دیگر) ضربه بزنید.

پیکسل حالت دید در شب خود را در دسته نور بیشتر قرار می دهد. وقتی فعال باشد، Night Sight به طور اتوماتیک در موقعیت های تاریک فعال می گردد، شما نماد هلال ماه را روی دکمه شاتر خواهید دید. می توانید با ضربه زدن روی دکمه Night Sight Auto که در سمت راست حالت های دوربین ظاهر می گردد، آن را به طور موقت غیرفعال کنید.

حالت شب آیفون به وسیله یک دکمه جداگانه کنترل می گردد که شبیه به هلال ماه است که نوار های عمودی آن قسمت تاریک ماه را نشان می دهد. روی آن ضربه بزنید تا حالت شب روشن یا خاموش گردد. یا روی نماد قیراط (^) ضربه بزنید و سپس روی دکمه حالت شب ضربه بزنید تا یک کنترل کشویی نشان داده گردد که به شما امکان می دهد زمان نوردهی را فراتر از اتوماتیک انتخاب کنید (تا 30 ثانیه در یک محیط تاریک وقتی تلفن ثابت است، مانند یک سه پایه).

تفریح را در اصول گوشی هوشمند قرار دهید

در هر دوربین دیگری (تلفن هوشمند یا سنتی)، ویژگی های زیادی وجود دارد که به شما یاری می نماید برترین عکس را بگیرید. حتما تنظیمات برنامه و سایر دکمه ها (مانند تنظیم تایمر های اتوماتیک یا تغییر نسبت تصویر پیش فرض) را آنالیز کنید تا وقتی زمانش رسید، دقیقا بدانید که باید به کدام ویژگی دوربین گوشی هوشمند روی بیاورید.

منبع:popsci

وبلاگ فروش فضای مجازی دریچه فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مهم ترین ویژگی های دوربین گوشی که برای عکاسی باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین ویژگی های دوربین گوشی که برای عکاسی باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید