مهارت و استانداردهای ایمنی ریسک گردشگری ماجراجویانه را کاهش می دهند

به گزارش وبلاگ فروش، ایرنا/ براساس سخنان مدرس و راهنمای گردشگری ماجراجویانه، مهارت و استانداردهای ایمنی ریسک گردشگری ماجراجویانه را کاهش می دهند.

مهارت و استانداردهای ایمنی ریسک گردشگری ماجراجویانه را کاهش می دهند

کیانوش محرابی پیرامون اینکه مهارت و استانداردهای ایمنی ریسک جهانگردی ماجراجویانه را کاهش می دهند، گفت: جهانگردی ماجراجویانه بسیار گسترده است و سطح و درجه های مختلفی دارد، از پریدن با لباس بالدار از ارتفاع (Wingsuit)، اسکی روی برف های نکوبیده تا نوشیدن چای کنار آتش در کویر جزو جهانگردی ماجراجویانه است و تعاریف خاص خود را دارد. در آن زمینه تحقیق و پژوهش های زیادی شده و تعاریف مختلفی هم وجود دارد، برخی به خطرناک بودن و برخی هم بر دور دست بودن آن تاکید دارند، اما بنا به تعریف انجمن جهانی جهانگردی ماجراجویانه (ATTA)، جهانگردی ماجراجویانه، گونه ای از جهانگردی شامل اکتشاف یا سفر با ریسک (احتمال خطر) پذیرفته شده (و احتمالا واقعی) است و احتیاج به مهارتهای مخصوص و فعالیت جسمی دارد.

عضو هیات مدیره فدراسیون بین المللی رفتینگ اضافه کرد: جهانگردی ماجراجویانه، به هر گونه ای از جهانگردی گفته می گردد که دو مورد از این سه مورد فعالیت جسمی، تبادل یا تعامل فرهنگی و سر و کار داشتن با طبیعت را در خود داشته باشد، در این تعریف تاکیده شده که فرد در جهانگردی ماجراجویانه برای اکتشاف به دل طبیعت می رود، در حالیکه از وجود ریسک پذیرفته شده و احتمال خطر مطلع است و بی تردید در فعالیت های ماجراجویانه حضور پیدا می نماید، پس باید آمادگی جسمی و مهارت کافی برای آن فعالیت را داشته باشد.

طبیعت شگفت انگیز و غیرقابل پیش بینی است و همین عوامل باعث جذب جهانگرد به طبیعت می گردد، البته غیرقابل پیش بینی بودن جنبه های مثبت و منفی دارد، جهانگردی که به دامن طبیعت می رود میخواهد از زندگی شهری دور گردد اما ممکن است به صورت غیرمنتظره با جاذبه هایی طبیعی مانند یک پرنده خاص، پروانه نادر و زیبا روبرو گردد یا حتی یک حیوان وحشی سر راهش قرار بگیرد که در اصطلاح می گویند منتظر غیرمنتظره ها باشید که جنبه های مجذوب نماینده و مثبت است.

راهنمای جهانگردی ماجراجویانه با اشاره به جنبه های احتمالی و منفی غیرمنتظره ها در جهانگردی در طبیعت اعلام نمود: افراد ممکن است در جهانگردی ماجراجویانه در طبیعت دچار حادثه و سقوط شوند یا حیوان وحشی به آنها حمله کند یا دچار تصادف و سوانح رانندگی شوند، این حوادث گاهی اجتناب ناپذیر است، اما اگر مطلعی و مهارت داشته باشند تا حد زیادی می توانند ریسک این حوادث را کاهش دهند؛ در جهانگردی ماجراجویانه ریسک به معنای خطر نیست؛ خطر عاملی است که به ما آسیب می زند اما ریسک، احتمال آسیب رساندن خطر است.

ریسک، عنصر جدانشدنی جهانگردی ماجراجویانه

محرابی ریسک را عنصر جدانشدنی از جهانگردی ماجراجویانه دانست و اضافه کرد: صخره نوردی که می داند در هنگام صعود یک سنگ بزرگ صددرصد سقوط می نماید، به هیچ وجه از آن راستا صعود نمی نماید، زیرا با خطر روبرو است؛ این صخره نورد باید در راستای که از ایمنی آن اطمینان دارد، صعود را انجام می دهد ولی باز هم ممکن است تکه سنگی از صخره ای جدا شده و سقوط کند، پس اگر بدون تجهیزات ایمنی صخره نوردی کند ریسک و آسیب پذیری افزایش پیدا می نماید و اگر از تجهیزات ایمنی استفاده کند، ریسک پایین آمده و احتمال آسیب هم کاهش می یابد. با استفاده از دانش، تجربه، مهارت، استفاده صحیح از تجهیزات و رعایت استانداردهای ایمنی و اجرایی در فعالیت های طبیعت محور، مخصوصا جهانگردی ماجراجویانه ریسک به حداقل می رسد.

رئیس کمیته توسعه پایدار فدراسیون بین المللی رفتینگ گفت: همه افراد همواره در محیط های طبیعی با ریسک روبرو هستند؛ ممکن است انجام یک فعالیت در طبیعت دارای ریسک کم باشد، اما فعالیت طبیعت گردی بدون ریسک در محیط طبیعی امکان ناپذیر است و مسئولان منطقه ای برای مطلعی بخشی و اخطار به جهانگردان در منطقه ها جهانگردی تابلوهای هشدار سطوح ریسک را با دسته بندی زیاد (high risk)، میانه (middle risk) و کم (low risk) نصب می نمایند.

جهانگردی ماجراجویی براساس سطح ریسک به دو دسته راحت (Soft) و سخت (Hard) تقسیم می گردد، در جهانگردی ماجراجویانه راحت (Adventure Soft) ریسک پایین است و هر فردی می تواند در آن شرکت کند و خیلی هم دنبال کارهای سخت و پرریسک نیست و همه علاقمندان می توانند در این نوع جهانگردی شرکت نمایند؛ اما در جهانگردی ماجراجویانه سخت (Adventure Hard) فعالیت های تخصصی و حرفه ای است که مهارت و تجهیزات لازم دارد، مدت زمان حضور در طبیعت بیشتر است، و معمولا در محیط دور دست انجام می گردد و فقط افراد حرفه ای می توانند در آن شرکت نمایند.

ایمنی، مهمترین عامل در جهانگردی ماجراجویانه

محرابی درباره جهانگردی ماجراجویانه در ایران گفت: جهانگردی ماجراجویانه وابسته به طبیعت است؛ ایران از نظر تنوع اقلیمی جغرافیایی و جاذبه ها و منابع طبیعی یک کشور غنی، کم نظیر و شگفت انگیز است؛ جنگل، کوهستان، رودخانه، کویر، دریا، رودخانه، دره و ... همه منابع طبیعی مورد احتیاج برای جذب جهانگرد ماجراجویانه در ایران وجود دارد. برای مثال یک کوه مانند دماوند دارای ظرفیت های متنوع و متعددی برای جهانگردی ماجراجویانه است و مکان پیاده روی در کوهپایه، عکاسی طبیعت، جانورشناسی، گیاه شناسی، کوه نوردی و قله نوری، صعود زمستانه و اسکی و حتی پرواز با وسایل مختلف بر فراز آن وجود دارد. با یک جاذبه طبیعی 10ها زیرشاخه جهانگردی وابسته به آن عملی است.

جهانگردی ماجراجویانه براساس نوع فعالیت به سه دسته اصلی هوایی- وابسته به هوا، زمینی-روی زمین و آبی-وابسته به آب تقسیم می گردد. همین تنوع و تکثر باعث می گردد افراد زیادی به طبیعت بفرایند و روز به روز هم این تمایل به طبیعت رفتن در میان اقشار محتلف در حال افزایش است؛ البته آثار مثبت و منفی دارد، کسب آرامش و انرژی از طبیعت اتفاق خوبی است اما اگر غیرمطلعانه باشد، هم به طبیعت و هم به خود جهانگردان آسیب وارد می گردد؛ اگر چه تعداد جهانگردان مطلع زیاد است، اما متاسفانه تعداد نامطلعان بسیار بیشتر است.

عضو هیات مدیره فدراسیون بین المللی رفتینگ اعلام نمود: با همه آموزش ها و اطلاع رسانی ها هنوز هم بسیاری از افراد هنگام حضور در کوه یا جنگل، زباله ها را در طبیعت رها می نمایند، بدون توجه به پوشش گیاهی آتش روشن می نمایند، همچنان به محیط زندگی حیوانات تعرض و به گونه های گیاهی آسیب می زنند و گاهی هم شاهد عدم توجه جهانگردان به فرهنگ اجتماعی جوامع محلی ساکن نزدیک محیطی های طبیعی هستیم که باعث واکنش آنها هم می گردد.

وی مهمترین عامل در جهانگردی ماجراجویانه را ایمنی دانست و گفت: میل رفتن به طبیعت در جهان رو افزایش است، اگر زیرساخت های آن فراهم نباشد و جهانگردان به محیط های پرریسک با احتمال بالای بروز خطر بفرایند، آمار حوادث و اندازه مصدومیت و مرگ جهانگردان افزایش می یابد، اما اگر زیرساخت های مورد احتیاج فراهم گردد وقتی افراد به این منطقه ها می فرایند خاطرات خوبی ثبت می نمایند و پس از چند روز بسیار پر انرژی به جریان عادی زندگی شهری خود بر می گردند.

راهنمایان جهانگردی ماجراجویانه همواره یک برنامه جایگزین دارند

محرابی گفت: جهانگردی ماجراجویانه در ایران هم مانند همه جهان در حال رشد است، اما هنوز زیرساخت های لازم برای توسعه این گونه جهانگردی فراهم نیست؛ از طرفی بسیاری از شاخه های جهانگردی ماجراجویانه به وسیله افراد غیر متخصص برنامه ریزی و اجرا می گردد به همین علت هرچه جلوتر می رویم حوادث در طبیعت و جهانگردی ماجراجویانه بیشتر می گردد و اگر جلوگیری نگردد افزایش می یابد.

جهانگردی ماجراجویانه یک فعالیت تخصصی است و معمولا در محیط های پرریسک انجام می گردد اگر این فعالیت ریسکی به وسیله افراد غیرحرفه ای برنامه ریزی و اجرا گردد و جهانگردان آن هم از مهارت لازم برخوردار نباشند حادثه ایجاد می گردد، افزایش روز به روز تعداد جان باختگان و مصدومان در دریا، رودخانه و تورهای آفرود به همین علت است؛ تورهای خوب و راهنمایان متخصص حرفه ای داریم، اما تورهای غیرتخصصی هم در حال برگزاری است که باید جلوگیری شوند.

راهنمای جهانگردی ماجراجویانه گفت: راهنمایان حرفه ای همه جوانب سفر را در نظر می گیرند و ریسک را تا جایی که ممکن است کاهش می دهند، راهنمایان جهانگردی ماجراجویانه همواره یک برنامه جایگزین دارند مثلا برای کویرگردی بیش از یک خودرو در نظر می گیرند، بنزین اضافه هم بر می دارند، تجهیزات و وسایل مورد احتیاج را بیشتر از احتیاج سفر یک روزه با خود می برند، به تنهایی نمی گردد سفر ماجراجویانه رفت حتما باید همراه حرفه ای هم داشته باشد.

منبع: همگردی

به "مهارت و استانداردهای ایمنی ریسک گردشگری ماجراجویانه را کاهش می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهارت و استانداردهای ایمنی ریسک گردشگری ماجراجویانه را کاهش می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید