فشار بارگذاری های تراکمی و تشدید فرونشست

به گزارش وبلاگ فروش، فرونشست در حالی امروز به عنوان یکی از مسایل اصلی در کشور مطرح می شود که در کنار استفاده بی رویه از آب سفره های زیر زمینی، کارشناسان بر این باور هستند که فشار بارگذاری های تراکمی در شهرهایی در کلانشهرها از جمله تهران سبب تشدید این پدیده شده است.

فشار بارگذاری های تراکمی و تشدید فرونشست

به گزارش ایرنا، پیش از این مراکزی از جمله مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نسبت به آثار مخرب کاهش آب های زیرزمینی از جمله فرونشست در مرکز و بیشتر دشت های کشور هشدار داد و اعلام کرده بود که در محدوده جنوب غرب شهر تهران فرونشست سالیانه 17 سانتیمتر ثبت و گزارش شده است.

اگرچه استفاده بی رویه از سفره های زیر زمینی را یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد فرونشست در کشور می دانند، اما دیدگاه برخی از کارشناسان در کنار این موضوع بر این است که فشاربارگذاری های تراکمی در کلانشهرهایی مانند تهران این مساله را به صورت جدی تشدید کرده است.

در واقع به عقیده این کارشناسان، مخالفان توسعه افقی با افزایش بی رویه تراکم و در کنار آن تراکم فروشی، کلانشهرهایی مانند تهران را در معرض بحران فرونشست قرار دادند.

این در حالی است که دولت سیزدهم اولویت خود برای تولید مسکن در کشور را به عنوان مهم ترین دغدغه خود بر روی توسعه افقی گذاشته است. اما به نظر می رسد که دیدگاه های برجای مانده از دولت قبل که نه تنها اعتقادی به ساخت مسکن نداشتند، بلکه تراکم فروشی را یکی از افتخارات خود می دانستند، همچنان به عنوان مانعی جدی در پی این است که برای تولید مسکن به صورت افقی دردسرهایی ایجاد کند.

دولت در طرح نهضت ملی، ساخت مسکن به صورت یک یا 2 طبقه و به عبارت دیگر افقی را در دستور کار قرار داده است؛ طرحی که به گفته برخی از کارشناسان از یک سو موجب کاهش هزینه های ساخت مسکن و در سوی دیگر بالا رفتن اجرای این طرح ها می شود.

در واقع با توجه به اینکه ساخت مسکن و اجرای طرح هایی از این قبیل در گذشته به صورت بلندمرتبه سازی بود، اما در طرح نهضت ملی مسکن در گام نخست به جای آپارتمان سازی، هدف این است که هر ایرانی یک خانه داشته باشد و در شهرهای دارای زمین توسعه افقی در اولویت قرار گرفته است.

این ایده در طرح نهضت ملی مسکن در حالی مطرح شده که با توسعه افقی شهرها این امکان فراهم می شود که زمین هایی را وارد محدوده شهرها کرد و از این طریق با واگذاری زمین به متقاضیان زمینه برای ساخت مسکن از طریق خود مردم فراهم شده و در نتیجه تعداد زیادی از این افراد خانه دار می شوند.

در کنار مزایای توسعه افقی که از مهم ترین آنها سرعت بخشیدن در ساخت و ساز مسکن است، جلوگیری از افزایش بار تراکمی در شهرها به ویژه کلانشهرها از مهم ترین اهداف آن است که با توجه به پدیده فرونشست که امروز در برخی از استان های کشور شاهد آن هستیم، به نظر می رسد راهکاری جدی و البته کارشناسی برای جلوگیری از توسعه این پدیده است.

افزایش تراکم های ساختمانی بر روی بسترهای خشک سبب تشدید فرونشست می شود

در این زمینه، یک کارشناس حوزه مسکن در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار مالی ایرنا با اشاره به فرونشست در بخش هایی از جنوب تهران گفت: فرونشست پدیده ای است که به طورقطع به نواحی مرکزی و شمال شهر نیز توسعه پیدا خواهد کرد.

فرشید ایلاتی با بیان اینکه خالی شدن زیر بستر و کم شدن منابع آب زیرزمینی سبب ایجاد پدیده فرونشست شده است، افزود: بارگذاری های تراکمی به صورت تراکم های ساختمانی و طبقات، مانند وزنه سنگینی است که بر روی بستر خشکی قرار گرفته و سبب تخریب زیربستر و تشدید فرونشست می شود.

وی افزود: هدف ما این است که این موضوع را به عنوان یک هشدار جدی اعلام کنیم که موضوع تراکم سازی و عدم توجه به توسعه افقی می تواند شهر را با چالش های جدی روبرو کند که فرونشست یک نمونه از ماجرایی بزرگ است.

لزوم متوقف شدن بارگذاری تراکمی

ایلاتی با اشاره به لزوم متوقف شدن بارگذاری تراکمی در کلانشهری مانند تهران، شرح داد: باید به سمت توسعه افقی شهر رفته و اقدام به ایجاد محلات و منطقه ها شهری به صورت مجزا و با امکانات کرده و این توسعه در تهران و در مراحل بعد در بقیه کلانشهرها در پیش بگیریم که یکی از مهم ترین مزایای پیاده سازی چنین طرح هایی جلوگیری از توسعه فرونشست خواهد بود.

منبع: فرارو

به "فشار بارگذاری های تراکمی و تشدید فرونشست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار بارگذاری های تراکمی و تشدید فرونشست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید