عکس ، حل معمای دایره های جادویی در بیابان

به گزارش وبلاگ فروش، دیجیاتو نوشت: دانشمندان بالاخره توانستند با توضیحی منطقی نشان بدهند که دلیل به وجود آمدن دایره های عجیب بیابان نامیب چه بوده است.

عکس ، حل معمای دایره های جادویی در بیابان

منطقه عجیبی در بیابان نامیب در جنوب آفریقا وجود دارد که در آن دایره های عجیبی خالی از علف دیده می گردد، در حالی که اطراف این دایره ها پوشیده از علف است. این دایره ها که با نام دایره های جادویی شناخته می شوند، مدت ها برای دانشمندان مبهم بودند و اگرچه تئوری هایی برای شرح آن ها مطرح می شد، اما حالا به نظر می رسد که به پاسخ این معما دست پیدا نموده ایم.

بیابان نامیب در فاصله 80 تا 140 کیلومتری ساحل نامیبیا، دشتی منحصر به فرد و پوشیده از علف است که دایره های خالی آن از فاصله چند کیلومتری خودنمایی می نماید. بارش باران در این منطقه به ندرت اتفاق می افتد و گاهی اوقات به فاصله کوتاهی پس از این بارش ها شاهد رشد علف در این دایره ها هستیم، اما این گیاهان خیلی زود از بین می روند و فقط علف های میان دایره ها باقی می ماند.

گروهی از محققان اخیرا شرایط مربوط به رشد و نابودی گیاهان در این دایره ها را آنالیز نموده اند. آن ها می گویند 10 روز بعد از بارش باران، در بخش داخلی دایره ها مقدار کمی علف رشد نموده و تقریبا بلافاصله رو به نابودی رفته اند. 20 روز بعد از بارش، تقریبا تمام علف های داخل دایره پژمرده شده اند اما علف های بیرون دایره نرم و شاداب اند.

دلیل پدید آمدن دایره های جادویی در بیابان نامیب چیست؟

آنالیز ریشه این علف ها نشان می دهد که مقدار آن ها برابر یا حتی بزرگ تر از ریشه علف های اطراف بوده است. این یعنی علف ها به شدت در پی آب بوده اند. از سوی دیگر، حسگرهایی که داخل خاک قرار داشتند، نشان دادند که مقدار رطوبت خاک در داخل و بیرون دایره ها به فاصله کوتاهی بعد از بارش اولیه، یعنی زمانی که علف های تازه هنوز به درستی شکل نگرفته بودند، به صورت آهسته کاهش پیدا نموده است.

در همین حال، در شرایطی که علف های اطراف قوی بودند، رطوبت خاک در همه جا، از جمله در داخل دایره ها که هنوز علف ها به درستی شکل نگرفته بودند، کاهش پیدا نموده است. با توجه به گرمای شدید بیابان نامیب، گیاهان دائما در حال از دست دادن آب هستند. بنابراین در اطراف ریشه خود نوعی خلاء خاک مرطوب درست می نمایند و آب را به سمت خود می کشند.

پژوهشگران می گویند این یافته ها به خوبی نشان می دهد که آب در این خاک ها به سرعت و به شکل افقی پخش می گردد و حتی به فواصل دورتر از هفت متر می رسد. این اتفاق نمونه شگفت انگیزی از پدیده بازخورد آب شناسی بومی است که در آن دایره های خالی به مخزنی برای یاری به بقای علف های پیرامونی تبدیل می گردد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "عکس ، حل معمای دایره های جادویی در بیابان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، حل معمای دایره های جادویی در بیابان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید