درختانِ کیارستمی؛ از رضایت نداشتن مالک تا ثبت منطقه ای

به گزارش وبلاگ فروش، درخت های تنها، در کنار همه خصوصیات شان، یادآور عباس کیارستمی هم هستند، آن قدر این یادآوری برای همه ملموس شده که سنگ قبر این کارگردان فقید هم با طرحِ یکی از این درخت ها ماندگار شده است ...

درختانِ کیارستمی؛ از رضایت نداشتن مالک تا ثبت منطقه ای

و همین یادآوری شاید مهمترین عاملی بوده که بعضی افراد حوزه سینما از اوایل سال جاری تا کنون گاهی اوقات با خبرهایی مختلف ازثبت ملی دو درختِ تنها که یکی در دماوند سوژه عکاسی کیارستمی بوده و دیگری در روستای کوکر در شهرستان رودبار استان گیلان، سوژه فیلم خانه دوست کجاست او بوده است و حالا حکایت ثبت ملی این دو درخت هم به اندازه فاصله شان از یکدیگر از هم متفاوت شده است.

به گزارش وبلاگ فروش، تیر ماه سال جاری بود که مهدی شادی زاده در مراسم رونمایی از فیلمش اطلاع داد که تک درخت اواخر تیر ماه به یاد عباس کیارستمی ثبت می گردد و حالا شش ماه پس از این اطلاع رسانی دوباره این کارگردان بدون اشاره به اظهارات پیشین اش بیان کرد که قرار است از چند روز آینده احمد عرب بیگی ساخت مجسمه عباس کیارستمی را شروع کند که ساخت این مجسمه اواخر بهمن ماه تمام می گردد و زیر تک درخت (در دماوند) نصب خواهد شد. در کنار آن پیشینه تک درخت و بیوگرافی عباس کیارستمی نصب و به نام این کارگردان برجسته ثبت می گردد.

این صحبت در شرایطی مطرح می گردد که شرایط ثبت ملی این دو درخت و ابلاغ شماره ثبت آن ها هنوز به صورت صد درصد انجام نشده است.

درخت دماوند در فهرست منطقه ای ثبت شده، اما ...

شهرام شریفی - مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دماوند - در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ فروش می گوید: خرداد سال جاری پرونده ثبت درخت دماوند که سوژه عکاسی های آقای کیارستمی بوده، تهیه شده و این درخت در فهرست میراث منطقه ای (دماوند) به ثبت رسیده است. اما هنوز کمیته شورای ثبت وزارتخانه تشکیل نشده تا بعد از آنالیز در این شورا، در فهرست میراث ملی کشور به ثبت برسد.

او درباره فرآیند ثبت ملی هر اثر تاریخی در کشور شرح می دهد: با شناسایی اثر تاریخی و تهیه پرونده ثبتی، اثر نخست در فهرست شهرستان (منطقه) به ثبت می رسد و سپس در مکاتبه با اداره های مختلف مانند فرمانداری ها، بخشداری ها، دهیاری ها و روستاهای منطقه برای اعلام ثبت اثر در فهرست منطقه ای، در نهایت پرونده ثبتی بعد از تکمیل به اداره کل میراث فرهنگی استان فرستاده می گردد تا در زمان تشکیل شورای فنی وزارتخانه میراث فرهنگی، اثر مورد نظر نیز آنالیز گردد که آیا قابلیت ثبت در فهرست میراث ملی کشور را دارد یا خیر؟

وی با تاکید بر این که تک درخت دماوند نیز این مراحل را طی نموده و اکنون به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران فرستاده شده است، می گوید: بعد از ثبت منطقه این درخت در خرداد سال جاری، همه قوانین ثبتی برای آن رعایت می گردد و حتی حریم درخت نیز به مدیریت شهری و فرمانداری منطقه اعلام شده است تا آن دستگاه نیز مکاتبات لازم را با دیگر دستگاه های متولی انجام دهد.

شریفی با اشاره به این که این نوع ثبت، از نظر حفاظت هیچ تفاوتی با ثبت اثر در فهرست میراث ملی ندارد، ادامه می دهد: تنها تفاوت آن نداشتن شماره ثبت برای اثر منطقه ای است.

وی اظهار می نماید: در حال حاضر در شهرستان دماوند، 160 اثر وجود دارد که فقط 73 اثر آن، در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده و بقیه آثار به صورت منطقه ای ثبت شده اند، اما برای همه 160 اثر تاریخی قوانین میراثی، رعایت می گردد.

مالک درخت گیلان، اجازه ثبت ملی آن را نمی دهد

شهرود امیر انتخابی - مدیر کل میراث فرهنگی استان گیلان - نیز در گفت وگو با وبلاگ فروش درباره تک درختی که در استان گیلان سوژه عباس کیارستمی بوده، می گوید: پرونده ثبتی این درخت که شهرستان رودبار واقع شده است، پرونده شده و حتی ثبت ملی آن در وزارتخانه میراث فرهنگی نیز تایید شده است، اما در این میان با یک مشکل روبرو هستیم.

وی با تاکید بر این که یکی از قوانین ثبت ملی آثار تاریخی، رضایت مالک اثر برای ثبت ملی آن اثر است، ادامه می دهد: هر چند درخت واجد شرایط ثبت است، اما چون ثبت ملی و تایید شماره ثبت اثر منوط به رضایت مالک است و درخت قرار گرفته در روستای کوکر در زمینِ یک شخص حقیقی رشد نموده است، به رضایت او احتیاج داریم، اما وی هنوز به ما اجازه ثبت این درخت را نداده است.

به گفته او تا زمان اعلام نشدن رضایت مالک، امکان دریافت شماره ثبت برای این اثر امکان پذیر نیست.

انتخابی اما تاکید می نماید: براساس گفت وگوی صورت گرفته با معاون میراث فرهنگی استان گیلان، قرار است با برگزاری چند جلسه با مالکِ زمینی که درخت فیلم خانه دوست کجاست در آن جا رشد نموده، میراث فرهنگی کوشش کند تا با مطلع کردن وی برای شرایط این اثر بعد از ثبت ملی، رضایت مالک را برای ثبت ملی این اثر کسب کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "درختانِ کیارستمی؛ از رضایت نداشتن مالک تا ثبت منطقه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درختانِ کیارستمی؛ از رضایت نداشتن مالک تا ثبت منطقه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید