خبرنگاران یزد از نظر کسری مخزن آب در رتبه 6 کشور واقع شده است

به گزارش وبلاگ فروش، یزد- خبرنگاران- مدیرعامل آب منطقه ای یزد با بیان اینکه این استان از نظر منابع آبی چندان غنی نیست گفت: همچنین از نظر کسری مخزن در میان 31 استان کشور در صندلی 6 واقع شده است که بسیار نگران کننده است.

خبرنگاران یزد از نظر کسری مخزن آب در رتبه 6 کشور واقع شده است

محمدمهدی جوادیان زاده روز چهارشنبه در نشست خبری آنلاین خانه مطبوعات استان یزد با گرامیداشت هفته صرفه جویی در آب و برق اضافه نمود: در سال آبی 96 - 97 کسری مخزن ما 315 میلیون متر مکعب بوده و در سال گذشته که شرایط بارش ها بهتر شده، به 267 میلیون متر مکعب رسیده است و این موضوع نشان می دهد که سهم آب های زیرزمینی خیلی بالا نیست.

وی با بیان اینکه سهم یزدی ها از آب های تجدیدپذیر بسیار اندک است گفت: سالانه 130 درصد از منابع آب تجدیدپذیر استان استفاده می گردد که به همین دلیل مخازن با کسری و کمبود آب روبه رو هستیم.

جوادیان زاده از تدوین سند سازگاری با کم آبی استان اطلاع داد و گفت: طبق این سند برنامه ریزی شده که در یک دوره دراز مدت، کسری مخازن آب استان به صفربرسد و مصارف در حد ورودی باشد و دست اندازی به ذخایر نسل های آینده نداشته باشیم.

وی توضیح داد: در استان شرایط بارش ها نسبت به بلند مدت خوشبختانه در سال 98 ابتدای سال جاری 99 شرایط نرمالی داشتییم و شرایط نرمال به این معنی است که بارش های ما از میانگین میان مدت و بلند مدت بالاتر است .

مدیرعامل آب منطقه ای یزد اضافه نمود: در سال آبی 97 - 98 متوسط بارندگی استان 116.5 میلی متر بوده که 17 درصد نسبت به سال آبی جاری افزایش داشت و در سال آب جاری 99- 98 . 108.5 بارش داشتیم که نسبت به سال گذشته با کاهش هفت درصدی روبه رو بودیم.

وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از این بارش ها تبدیل به روان آب بخشی هم در منابع آب زیرزمینی نفوذ می نماید خاطر نشان کرد: برآوردها نشان می دهد که این 108 و نیم میلی متر بارندگی معادل 8 میلیارد مترمکعب آب است ولی به دلیل شدت تبخیری که در استان داریم، بخش عمده ای از این بارش ها تبخیر شده و وارد منابع آب زیرزمینی که منابع حیاتی استان است نمی گردد.

وی با اشاره با نصب کنتور هوشمند روی چاه های کشاورزی گفت: از 2 هزار و 296 چاه کشاورزی ، یکهزار و 769 مورد آن دارای کنتور هوشمند و مابقی چاه ها هم تا سرانجام سالجاری مجهز می شوند.

مدیرعامل آب منطقه ای استان یزد خاطر نشان کرد: همچنین از 647 چاه صنعتی در استان 246 مورد آن به کنتور هوشمند مجهز شدند..

وی با بیان اینکه مصرف آب شرب در استان در سالجاری با افزایش 30 درصدی روبه رو بوده اضافه نمود: این افزایش می تواند به دلیل شیوع کرونا و گرمای شدید زودرس باشد ولی به هر حال زیرساخت های آب استان تحمل این افزایش ناگهانی را ندارند.

جوادیان زاده گفت: علارغم نگرانی کوشش شرکت آب منطقه ای و شرکت آب و فاضلاب استان در راستای تامین آب شرب استان ، باز هم هنوز نگرانی وجود دارد که با ادامه فرایند مصرف آب ، کاهش کیفیت آب و پایین آمدن افت فشار آب در مناطق روبرو خواهیم بود.

وی با اشاره به تعارضات و خسارت های وارد به لوله انتقالی آب استان اضافه نمود: حدود 30 میلیارد ریال خسارت مستقیم در طی سال های اخیر خسارت وارد شده است که در این زمینه شکایت شده و پفراینده آن در حال رسیدگی است.

جوادیان زاده به حفاری چاه های غیر مجاز در استان اشاره نمود و گفت:متاسفانه بیشتر حفاران افراد غیر بومی و اتباع بیگانه هستند که از مردم می خواهیم در صورت مشاهده هر گونه حفاری چاه به آب منطقه ای استان تماس بگیرند.

مدیر عامل آب منطقه ای یزد توضیح داد: در سال گذشته 102 چاه غیر مجاز در استان شناسایی و با متخلفان برخورد قانونی شد.

منابع آبی استان یزد شامل سه هزارو 611 حلقه چاه ، 87 چشمه و دو هزارو 630 قنات است که به ترتیب 833، 32 و 163 میلیون متر مکعب در سال تخلیه آب زیرزمینی در آن صورت می گیرد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران یزد از نظر کسری مخزن آب در رتبه 6 کشور واقع شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یزد از نظر کسری مخزن آب در رتبه 6 کشور واقع شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید