حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل آسیب نمی زند

به گزارش وبلاگ فروش، در پی بروز نگرانی هایی نسبت به حفاری تونل مترو خط 6 در نزدیکی آثار تاریخی مانند چشمه علی و برج طغرل، شهردار منطقه 20 گفت: با اتمام ساخت تونل، چشمه علی به حالت قبلی خود بر می شود و برج طغرل نیز با اصلاحیه صورت گرفته در راستا حفاری و تغییر این راستا از تخریب مصون می ماند.

حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل آسیب نمی زند

به گزارش وبلاگ فروش فرهاد افشار درباره تاثیرات حفاری تونل مترو خط 6 بر آثار و اماکن میراثی و تاریخی این منطقه از جمله چشمه علی و برج طغرل ضمن رد شایعه کج شدن برج طغرل به دلیل حفاری تونل مترو، گفت: بحث تهیه طرح توسعه جنوبی خط 6 مترو در حالی مطرح شد که این طرح به تصویب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رسید. با توجه به تخریب های احتمالی دستگاه TBM و ارتعاشات حرکتی مترو روی آثار تاریخی، کارشناسان میراث فرهنگی اصلاحیه ای را در جهت حفاری تعریف کردند که باعث می گردد جهت حفاری به جای خیابان ابن بابویه که در فاصله 160 متری خط مترو واقع شده است، در خیابان شهید غیوری در فاصله 440 متری مترو شکل بگیرد تا با این کار فاصله ایمن با آثار تاریخی مانند برج طغرل رعایت گردد و این آثار از تخریب مصون بمانند.

وی درباره شرایط چشمه علی شرح داد: بستر سنگی در بالادست چشمه علی جهت آب را به دلیل حفاری مترو تغییر داده بود که بعد از ساخت تونل جریان های آبی که در محل وجود داشت جهت خود را پیدا نموده و اکنون شرایط چشمه در بسیاری از این جهتها به حالت طبیعی خود برگشته است. هرچند که شاید در برخی نقاط نشتی وجود داشته باشد که با اتمام ساخت تونل مترو در خط 6، چشمه علی به صورت کامل به حالت قبلی خود برخواهد گشت.

شهردار منطقه 20 درباره نقدها روز گذشته حسن خلیل آبادی - رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران- مبنی بر کج شدن برج طغرل یادآور شد: این طرح با رصد و پایش مستمر میراث فرهنگی در حال اجرا است و آسیبی به برج طغرل به دلیل حفاری خطوط مترو وارد نشده و نقدها اعضای شورا ناظر بر وزارت میراث فرهنگی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهر، برج طغرل با ارتفاع حدود 20 متر در شرق آرامگاه ابن بابویه در خیابان ابن بابویه شهر ری از آثار به جا مانده از دوره سلجوقیان است. چشمه علی نیز یکی از نقاط باستانی و تاریخی شهر ری به شمار می رود که از میان صخره ای عظیم خارج شده و به سوی جنوب و سپس جنوب شرق جاری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل آسیب نمی زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل آسیب نمی زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید