توافق احزاب شرق سودان قبل از شروع مذاکرات صلح خارطوم و جوبا

به گزارش وبلاگ فروش، سه حزب شرق سودان قبل از آنکه به مذاکرات صلح با جوبا وارد شوند، برای یکپارچگی و تقویت موضع خود در مذاکرات، یادداشت تفاهمی داخلی امضا کردند.

توافق احزاب شرق سودان قبل از شروع مذاکرات صلح خارطوم و جوبا

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فروش، سه حزب سیاسی در شرق سودان، امروز و پیش شروع مذاکرات صلح با جوبا (پایتخت سودان جنوبی)، یادداشت تفاهمی داخلی امضا کردند.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، در بیانیه مشترک این سه حزب آمده است که سه حزب مؤتمر البجا الکفاح المسلح، الجبهة الشعبیة و مؤتمر البجا (معارض) برای تقویت کار مشترک و هماهنگی در محورهای گفت وگو که موضع مذاکره ای شرق سودان با جوبا را شکل می دهد، یادداشت تفاهمی امضا کردند.

این یادداشت تفاهم در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی و با حضور فکی علی اوهاج، الامین داوود و اسامه سعید به ترتیب رئیس احزاب مؤتمر البجا الکفاح المسلح، الجبهة الشعبیة المتحدة و مؤتمر البجا امضا شد.

این سه حزب خواهان تضمین مشارکت مؤثر و عادلانه مردم شرق سودان در قدرت و در سطح ملی، منطقه ای و داخلی شدند.

چهاردهم اکتبر (22 مهر ماه)، در جوبا مذاکرات صلحی میان دولت سودان و گروه های مسلح و با هدف دستیابی به صلح میان خارطوم و جوبا شروع شد.

قرار است جوبا دهم دسامبر (پس فردا) شاهد دور جدید مذاکرات دو سودان باشد.

سرنوشت دارفور (غرب)، سرنوشت کردفان جنوبی (جنوب) - نیل آبی (جنوب شرق)، سرنوشت شرق سودان و سودان شمالی چهار محوری است که قرار است در این مذاکرات بحث و آنالیز گردد.

قرار بود این مذاکرات فردا سه (شنبه) شروع گردد اما دولت انتقالی در سودان شمالی حضور خود را به تعویق انداخت.

وبگاه خبری العین امارات گزارش کرد که هیأت سودان شمالی که قرار است به جوبا برود، شامل اعضایی از شورای حاکمیتی و کابینه است و حاضر است که وارد گفت وگوهایی گردد که به صلح با سودان جنوبی منجر گردد.

سودان از 19 دسامبر سال گذشته (28 آذر 1397) شاهد تظاهرات هایی در خارطوم و تعدادی از ایالت های این کشور در اعتراض به گرانی و اوضاع بد معیشتی بود که خاتمه در یازدهم آوریل 2019 (22 فروردین) به برکناری عمر البشیر و روی کار آمدن دولت انتقالی فعلی منجر شد که مورد حمایت عربستان سعودی و امارات است.

پس از برکناری عمر البشیر کوشش ها برای خاتمه دادن به اختلافات میان سودان جنوبی و شمالی نیز شروع شده و این موضوع یکی از پرونده های مهم دولت عبدالله حمدوک نخست وزیر دولت انتقالی سودان شمالی است.

دولت انتقالی سودان شمالی 21 آگوست (30 مرداد) کار خود را شروع نموده و قرار است 39 ماه در قدرت باشد و این دوره با انتخابات سراسری، قدرت میان ارتش و ائتلاف قوی اعلان الحریهة و التغییر که اعتراضات مردمی را راهنمایی کرد، تقسیم گردد.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "توافق احزاب شرق سودان قبل از شروع مذاکرات صلح خارطوم و جوبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق احزاب شرق سودان قبل از شروع مذاکرات صلح خارطوم و جوبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید