ترکیه و افزایش تلاش برای جذب دانشجویان خارجی

به گزارش وبلاگ فروش، مقامات دانشگاه های ترکیه اعلام کردند که قصد دارند دانشجویان آفریقایی را جذب دانشگاه های این کشور کنند.

ترکیه و افزایش تلاش برای جذب دانشجویان خارجی

به گزارش وبلاگ فروش به نقل از یودیبلونیوز، دولت ترکیه از سومین اجلاس اخیر ترکیه و آفریقا به عنوان سکوی پرشی برای جذب دانشجویان آفریقایی استفاده می کند و در کنار سایر اقدامات، ارول اوزوار رئیس شورای آموزش عالی ترکیه اعلام کرده است که ترکیه دانشجویان آفریقایی را از شرکت در آزمون پذیرش نیز معاف می کند، به جز افرادی که برای دوره های مهندسی، پزشکی و حقوق درخواست می دهند.

وی ادامه داد: ما گام مهمی در جهت اهداف بین المللی خود برداشته ایم، در این راستا آزمون پذیرش دانشجوی بین المللی برای ترکیه از سال 2023 میلادی از طریق یک مرکز منتخب اجرا خواهد شد.

ارول اوزوار افزود: نتایج این آزمون که YOS نام دارد، برای پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، تدریس و مهندسی استفاده می شود و افرادی که دارای نمره پایه TR-YOS هستند، می توانند در این رشته ها شرکت کنند. برای سایر رشته ها، امکان پذیرش دانشجو از طریق معیارهایی مانند آزمون های سراسری کشورها و نمرات دیپلم دبیرستان وجود خواهد داشت.

رئیس شورای آموزش عالی ترکیه اظهار امیدواری کرد که اجلاس سران مشارکت ترکیه و آفریقا که از 16 تا 18 دسامبر برگزار شد، پیوند بین کشورهای ما را در زمینه آموزش عالی بیشتر تقویت کند و انگیزه ای برای همکاری بین دانشگاه های ما باشد.

وی افزود: این شورا تفاهم نامه هایی را برای همکاری در آموزش عالی با 21 کشور آفریقایی در سطح وزیران امضا کرده است که زمینه را برای فعالیت هایی از جمله تبادل دانشجو و اساتید و تحقیقات مشترک بین دانشگاه ها فراهم کرده است.

به گفته وی، به دلیل همجواری مذهبی و فرهنگی بسیاری از کشورهای آفریقایی با ترکیه، گرایش دانشجویان آفریقایی به دانشگاه های ترکیه آسان است.

اوزوار اظهار داشت که حدود 40 هزار دانشجوی آفریقایی از 54 کشور در ترکیه تحصیل می کنند که یک سوم آنها زن هستند و 20 درصد این دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام کرده اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جریان نشست دسامبر با سران کشورهای آفریقایی اظهار داشت که ترکیه 14 هزار بورسیه تحصیلی به دانشجویان آفریقایی اعطا کرده و نزدیک به 250 دیپلمات آفریقایی را آموزش داده است.

ارول اوزوار نیز در این زمینه گفت: ترکیه اکنون به یک مرکز مهم برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. از سال 2021، ما 26 هزار دانشجوی بین المللی از 182 کشور داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ترکیه و افزایش تلاش برای جذب دانشجویان خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه و افزایش تلاش برای جذب دانشجویان خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید