باورهای اشتباه درباره چشم و بینایی

به گزارش وبلاگ فروش، چشمان ما انسان ها ارگان هایی شگفت انگیز و به شدت پیچیده هستند. در ادامه به سردرگمی ها و باورهای اشتباهی که درباره نحوه عملکرد چشم وجود دارد می پردازیم.

باورهای اشتباه درباره چشم و بینایی چشمان ما انسان ها ارگان هایی شگفت انگیز و به شدت پیچیده هستند. اگر بخواهیم حق مطلب را به صورت تقریبی ادا کنیم، میتوان چشم ما را به دوربین هایی سوپرقدرتمند تشبیه کرد که قدرتی 40 برابر دوربین یک آیفون دارند. از طرفی قابلیت این را هم دارند که هزاران بار در روز نابینا یا به اصطلاح کور شوند؛ بعلاوه به وسیله توهمات اپتیکی فریب داده میشوند، حتی اگر وارد جزییات پلک زدن نشویم.

افسانه اول: خوردن هویج قدرت بینایی شما را افزایش میدهدعلت باور این افسانه چیزی جز پروپاگاندا نیست. وزارت تغذیه بریتانیا در دوران جنگ جهانی دوم ادعا میکرد علت سرنگون شدن هواپیما های آلمانی در شب به وسیله خلبان های بریتانیایی خوردن مقادیر زیاد هویج بوده است؛ یعنی هویج را علت موفقیت میدانستند. امروز معین شده که این خلبان ها در شب با استفاده از تکنولوژی رادار دشمن را ردیابی میکردند. البته هویج حاوی ویتامین آ میباشد و بدون شک برای بینایی مفید است؛ به گونه ای که عدم آن میتواند باعث نابینایی گردد. اما دریافت مقدار اضافه این ویتامین فایده ای مازاد به ارمغان نمی آورد و بدن انسان آن را دفع میکند.

افسانه دوم: مطالعه در نور کم قدرت بینایی شما را ضعیف میکنددر واقع این کار به قدرت بینایی شما آسیب نمیزند، اما باعث ناراحتی چشمان شما میگردد؛ چرا که مطالعه در نور ضعیف باعث فعالیت بیش از مقدار و خستگی بیش از حد و سریعتر آن ها میگردد. لطفا هنگام خواندن از چراغ مطالعه بهره ببرید که هم دوست چشم شما هستند و هم استایلیش یا به اصطلاح باکلاس.

افسانه سوم: لنز های اصلاحی چشمانتان را ضعیف مینمایندوقتی این لنز ها به افرادی که به آن ها احتیاج دارند یاری مینمایند ببینند در نتیجه آن ها را قدرتمندتر مینمایند و نه ضعیفتر. منطق پشت این افسانه شبیه به استفاده یک کودک از چرخ های یاریی هنگام دوچرخه سواریست؛ یعنی وابسته شدن چشم به این لنز ها و احتیاج به استراحت مداوم. درست است که چشمان بسیاری افراد طی گذر زمان ضعیف میگردد، اما این موضوع چیزی جز نتیجه افزایش سن نیست و ارتباطی به لنز اصلاحی ندارد.

افسانه چهارم: خیره شدن به مانیتور موجب ضعف بینایی میگردداین مورد هم همچون مطالعه در تاریکی آسیب بلند مدتی به چشم نمیرساند و تنها ناراحتی مقطعی را به وجود می آورد. چیزی که اغلب اتفاق می افتد عنوان سندروم دید کامپیوتری را به خود گرفته است. این مسئله به علت خشکی چشم حاصل از پلک نزدن طولانی به وجود می آید و با استفاده از قطره چشم رفع میگردد.

افسانه پنجم: افراد نابینا هیچ چیز نمیبینند.بعضی از افراد نابینا حساسیت خود نسبت به نور را به طور کلی از دست داده اند. اما کوری بازه کوچکی نیست. بینایی کمتر از یک دهم کوری محسوب میگردد. این به معنای ناتوانی در خواندن کتاب است. اما همین افراد هم میتوانند معنای تاریکی و روشنایی را حس و دریافت نمایند. کوری یعنی نقص دیداری، اما الزاما این به معنای دید صفر نیست.

افسانه ششم: نزدیک به تلویزیون نشستن به دید شما آسیب میزنددرست مثل مطالعه در تاریکی و خیره شدن به مانیتور این مورد هم آسیب دائمی ندارد. البته در دهه های 50 و 60 میلادی که تلویزیون ها رادیواکتیو بودند این مسئله صحت داشت و امروزه از هر فاصله دلخواه میتوانید به تماشای برنامه های مورد علاقه خود بنشینید.

افسانه هفتم:زوال بینایی چاره ای نداردصحیح است که بیشتر افراد 80 ساله بینایی ضعیفتری نسبت به بیست ساله ها دارند، اما این به معنای این نیست که با افزایش سن محکوم به ضعف بینایی خواهیم شد. زوال چشم اغلب حاصل درمان نشدن مشکلاتیست که قابل درمانند. اگر با کاهش دید روبرو شدید حتما به پزشک مراجعه کنید به خصوص اگر با نشانه هایی، چون تاری دید، درد چشم یا اشک خودجوش و یا وجود نقطه و سایه در دامنه دیدتان روبرو شدید. چشم پزشکان میتوانند یک بیماری چشمی را درمان نموده یا حداقل از ایجاد آسیب های بیشتر جلوگیری نمایند.

منبع: سایت برترینها

منبع: راسخون

به "باورهای اشتباه درباره چشم و بینایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باورهای اشتباه درباره چشم و بینایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید