5 چیزی که سرعت وای فای را کاهش می دهند

به گزارش وبلاگ فروش، وای فای به یک بخش جدایی ناپذیر زندگی ما تبدیل شده و به همین دلیل اگر سرعت آن پایین تر از حد انتظار باشد، مسائل زیادی به وجود می آید. در همین رابطه در ادامه به 5 چیزی می پردازیم که می توانند سرعت وای فای را دچار مشکل نمایند.

5 چیزی که سرعت وای فای را کاهش می دهند

اول از همه شرایط عمومی شبکه را آنالیز کنید

قبل از اینکه به مسائل مربوط به سرعت وای فای بپردازیم، ابتدا باید چند نکته مهم در این مورد مطرح کنیم. اول از همه برای تست سرعت دقیق، نباید از گوشی (یا لپ تاپ متصل به وای فای) استفاده کنید. بنابراین ابتدا با کابل تست سرعت بگیرید تا از سرعت دقیق اینترنت خود خبردار شوید.

لازم به ذکر است حتی اگر از اینترنت فوق سریع استفاده می کنید (که در ایران پدیده نادری محسوب می گردد)، وای فای محدودیت هایی دارد و بنابراین ممکن است نتوانید از حداکثر توان آن استفاده کنید. اما با در نظر گرفتن این نکات اگر می بینید سرعت وای فای از حد معمول پایین تر است، باید به مواردی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، توجه نشان دهید.

1. قدیمی بودن مودم

کمتر کسی به پول خرج کردن علاقه دارد اما در هر صورت واقعیت این است که سخت افزار مربوط به وای فای روز به روز بهتر می گردد و نمی توانید به روز رسانی آن ها را برای همواره پشت گوش بیندازید. اگر همچنان از یک مودم قدیمی که مثلا 5 سال قبل خریده اید استفاده می کنید، دیگر وقت آن رسیده که به فکر خرید مودم تازهی باشید. البته این خرید فقط زمانی منطقی است که اینترنت خانه یا محل کار شما به مقدار کافی پرسرعت باشد. اگر سرعت اینترنت پایین است، با تغییر مودم هم معجزه ای اتفاق نمی افتد.

2. اشتباه در مکان قرارگیری مودم

اگر مودم را در مکان نامناسبی قرار دهید، کیفیت سیگنال به طور قابل توجهی ضعیف تر از حد انتظار می گردد. برای این کار کافی است ببینید بیشتر در چه مکان هایی از خانه یا محل کار به سیگنال وای فای احتیاج دارید و نقطه مرکزی مربوط به این مکان ها را پیدا کنید.

3. تعداد زیاد گجت های متصل به مودم

یکی از مهم ترین مزایای مودم های تازهتر وای فای نسبت به نسل های قبلی این است که در کنار افزایش امکانات و سرعت، با بهره گیری از نسل های تازهتر استاندارد وای فای، مودم ها می توانند تعداد بیشتری از گجت ها را مدیریت نمایند. حتی اگر از اینترنت فوق سریعی استفاده نمی کنید، در صورتی که در خانه یا محل کار تعداد زیادی دستگاه به مودم متصل است، بهتر است از بین مودم های تازه دست به انتخاب بزنید.

در این میان مثلا می توانیم به دوربین های مداربسته متصل به مودم اشاره کنیم که در کنار دیگر دستگاه ها می توانند بخش قابل توجهی از پهنای باند را اشغال نمایند. در کنار لپ تاپ ، تبلت و گوشی، این روزها تقریبا انواع و اقسام دستگاه ها مانند تلویزیون ها و دستگاه های استریمینگ به اینترنت وصل می شوند و باید به فکر آن ها هم باشید. اگرچه با استفاده از مودم های تازه کیفیت اتصال چندین گجت و دستگاه به اینترنت بهبود پیدا می نماید، اما در کل توصیه می کنیم در مواقعی که به بعضی از این دستگاه ها احتیاجی ندارید، اتصال آن ها به اینترنت را قطع کنید.

4. شلوغی بیش از حد کانال وای فای

شلوغی کانال وای فای زمانی اتفاق می افتد که چندین گجت به طور همزمان از یک کانال یا باند استفاده می نمایند. بعلاوه اگر تنظیمات مودم وای فای همسایه مانند شما باشد و فاصله کمی با این مودم داشته باشد، تعداد زیادی از گجت ها در یک کانال مشابه قرار می گیرند و در نتیجه کیفیت سیگنال افت پیدا می نماید.

این موضوع بیشتر برای دستگاه های مبتنی بر باند 2.4 گیگاهرتز اتفاق می افتد و در صورت بهره گیری از باند 5 گیگاهرتز معمولا چندان با این مشکل روبرو نمی شوید. اما در هر صورت اگر در یک آپارتمان یا منطقه ها مسکونی با تراکم بالا زندگی می کنید، بهتر است با استفاده از اپلیکیشن های مخصوصی که برای این موضوع ارائه شده، این مشکل را رفع کنید.

5. افزایش برد و کاهش سرعت وای فای با دستگاه های تقویت نماینده

دستگاه های اکستندر یا تقویت نماینده وای فای اگرچه برد سیگنال را افزایش می دهند، ولی از طرف دیگر تاثیر منفی روی سرعت وای فای می گذارند. در صورتیکه از این دستگاه ها استفاده می کنید، بهتر است موقتا آن ها را غیرفعال کنید تا عملکرد وای فای را بدون تاثیر آن ها مورد آنالیز قرار دهید.

گاهی اوقات تنظیمات نادرست این دستگاه ها منجر به بروز چنین مسائلی می گردد. از طرف دیگر ممکن است دستگاه ها در فاصله بسیار زیادی نسبت به مودم قرار گرفته باشند که در این صورت احتمالا مودم از توان کافی برای ارائه این پوشش بهره نمی برد. به همین دلیل اگر افزایش برد وای فای اهمیت زیادی برای شما دارد، بهتر است با صرف هزینه بیشتر به فکر بهره گیری از شبکه مش باشید.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ

به "5 چیزی که سرعت وای فای را کاهش می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 چیزی که سرعت وای فای را کاهش می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید