100 میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن است

به گزارش وبلاگ فروش، رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: حدود یکصد میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن هستند.

100 میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن است

به گزارش وبلاگ فروش به نقل از ایرنا؛ خسرو شهبازی در ملاقات با ارسلان زارع استاندار گیلان با قدردانی از نگاه وی در باره جنگل ها گفت : حدود یکصد میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن هستند ولی نگاه متعالی به جنگل کاری، نه فقط برای نسل ما بلکه برای نسل های دیگر هم می تواند تأثیرگذار باشد.

وی توضیح داد: در راستای حفظ، احیاء و توسعه جنگل ها، مراتع و مقابله با بیابان زایی از آذرماه سال جاری طرح نهضت جنگل و نهال کاری در کشور آغاز شده است.

وی با اشاره به حفاظت نسبی انجام شده از جنگل ها اضافه نمود: در پروژه های عمرانی اگر فقط تخریب صورت نگیرد و بعد از آن به همان اندازه و یا بیشتر، جنگل کاری و زراعت گردد، اقدامی مناسب است.

زراعت چوب در گیلان با جدیت در حال اجرا است

نماینده عالی دولت در گیلان نیز در این ملاقات زراعت چوب را یکی از موضوعات مهمی مطرح نمود که در استان با جدیت در حال اجرا است.

ارسلان زارع با بیان اینکه گیلان بر اساس شرایط آب و هوایی جزو استان های مهم و برتر است، گفت: اهمیت حفظ جنگل، زراعت چوب، منابع طبیعی و ذخائر نه فقط برای ساکنان گیلان بلکه برای همه کشور مهم است.

وی با بیان اینکه موضوع زراعت چوب مغفول مانده ، اضافه نمود: گیلان از قبل از پیروزی انقلاب در صنایع سلولزی پیشتاز بوده و آغاز این صنعت در کشور از این استان بود و همیشه صندلی مهمی از بابت ظرفیت فراوری و به تبع آن ظرفیت اشتغال دارد که همچنان وجود دارد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه این صنعت سهم زیادی برای اشتغال منطقه داشته گفت: از لحاظ علمی و کارشناسی یکی از کارهای مهم حفاظت و نگهداری از جنگل هاست.

وی با اشاره به اینکه زراعت چوب یکی از بحث های مهم در گیلان است گفت: بر این اساس تشکیل ستاد زراعت چوب، جزو اولین اقدامات ما در استان بود که از شهریورماه تا به امروز در شهرستان ها، هشت جلسه تشکیل و بالغ بر چهار هزار هکتار اراضی دارای قابلیت زارعت چوب ، شناسایی شد.

وی به پوشش گیاهی گیلان و وابسته بودن حیات و توسعه استان به حفاظ جنگل ها و منابع طبیعی اشاره و افزود: در استان حدود 97 نقطه حادثه خیز وجود دارد و در بعضی محورها ناگزیر به ساخت بزرگراه هستیم.

وی ادامه داد: در مجموع برای تأمین مصالح پروژه های زیربنایی و اساسی، با رعایت پایداری منابع طبیعی و اسناد بالادستی، می بایست کاشت درخت به میزان سه برابر استفاده در پروژه ها صورت گیرد.

زارع در انتها سخنانش با اشاره به استقبال کشاورزان برای کاشت نهال های جدید که حداکثر طی چهار سال به بهره برداری رسیده و آب کمتری مصرف می نمایند، خواهان تهیه شیوه نامه متشکل از سازمان منابع طبیعی، مراتع و جنگل داری کشور و مسئولان استان برای حفظ و پایداری جنگل ها شد.

گیلان دارای حدود 565 هزار هکتار جنگل است.

منبع: همشهری آنلاین

به "100 میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "100 میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید