10 روش مفید و کارساز برای شاد بودن در محل کار

به گزارش وبلاگ فروش، شاد بودن در محل کار برای چقدر برایتان اهمیت دارد؟ اصل دوست دارید در محیط کار یک فرد خنده رو و محبوب و کار راه انداز باشید؟ یا شغل تان را دوست ندارید و فقط چون مجبورید و چاره ای ندارید ادامه می دهید؟ جز هر دسته که باشید خرسند و شاد بودن در محل کار و شرکت تاثیر زیادی در راندمان مفید شغل شما دارد. روز 28 سپتامبر روز جهانی شاد بودن در محل کار است. 10 روش مفید روانشناسان برای شاد بودن در محل کار و مجذوب کننده تر کردن محیط کار را در مجله خبرنگاران بخوانید. در سرویس سبک زندگی همراه ما باشید.

10 روش مفید و کارساز برای شاد بودن در محل کار

1- شاد بودن در محل کار انتخاب خود شماست

شاد بودن یک انتخاب بزرگ است. شاید در نگاه نخست بسیاری با این عقیده مخالف باشند اما حقیقت دارد. شما باید راه های شاد بودن در محل کار را خودتان انتخاب کنید. آسان به نظر می رسد؟ بله! اما در عمل کار آسانی نیست. در ابتدا باید نسبت با شغل تان دید مثبت و خوبی داشته باشید.

سعی کنید روی جنبه هایی از کارتان که به آن علاقمند هستید بیشتر تمرکز کنید. افراد منفی و شایعه سازان را نادیده بگیرید. با آن دسته از همکاران تان که مثل شما فکر می نمایند و از چیزهای مشابه لذت می برند دوست شوید و وقت بگذرانید تا محیط کارتان را مجذوب کننده تر کنید. انتخاب های شما در محل کارتان تا حد زیادی به تجربه شما بستگی دارد. شما باید خودتان انتخاب کنید که در محل کار شاد باشید.

بیشتر بخوانید:

2- برای شاد بودن در محل کار کاری را که دوست دارید هر روز انجام دهید

شاید شما کار فعلی تان را دوست داشته باشید شاید هم دوست نداشته باشید. اما این شما هستید که احتمالا اعتقاد دارید یا ندارید که می توانید یک جنبه دوست داشتنی از شغل تان را پیدا کنید و عاشقش شوید. سخت است اما شدنی است، مطمئن باشید.

یک نگاه به خودتان، علایق تان و جنبه های مورد علاقه در شغل تان بیندازید و وجهی از شغل تان را پیدا کنید که از انجام دادن هر روزه آن لذت می برید. اگرشما قادر هستید یک کار تکراری را هر روز انجام دهید پس عاشق شغل تان شدن چندان هم سخت نیست. با این همه یادتان باشد ادامه دادن در شغل فعلی یا ترک کردن آن به خود شما بستگی دارد.

3- مهارت های حرفه ای و شخصی تان را ارتقا دهید

گاهی اوقات کارمندان جوان به این علت که رییس شان یاری چندانی برای ارتقا مهارت های حرفه ای آن ها نمی کند ترجیح می دهند شغل شان را ترک نمایند و ادامه ندهند. اما آیا از خودتان پرسیده اید که خودتان برای ارتقا مهارت های حرفه ای تان چه قدمی برداشته اید؟ بهتر است برای رشد و ارتقا مهارت های شغلی و حرفه ای ابتدا از خودتان آغاز کنید و قدم نخست را خودتان بردارید.

4- برای شاد بودن در محل کار مسئولیت پذیر باشید

برای پیدا کردن راه های شاد بودن در محل کار بهتر است درباره تمام اتفاقاتی که پیرامون مسئولیت شما در محل کار می افتد، پروژه های شرکت و همکاران تان آگاه باشید. منتظر این نباشید که رییس و بالادست تان شما را در جریان اتفاقات پیرامون مسئولیت شما در شرکت بگذارد.

چرا؟ واضح است، سر رییس شما معمولا آن قدر شلوغ است که فرصت ندارد به این فکر کند که شما از اتفاقات پیرامون تان چه می دانید و چه نمی دانید. برای این که فرایند کاری و شغلی پیروزی داشته باشید اطلاعات و دانش خود را بالا ببرید و آن را مرتب توسعه دهید. منتظر جلسه آخر هفته با رییس تان نباشید تا از او اطلاعات بگیرید. شما مسئول اطلاعاتی هستید که به دست شما می رسند.

بیشتر بخوانید:

5- برای شاد بودن در محیط کار مرتب در خصوص فیدبک ها و بازخوردها بپرسید

منتظر این نباشید که رییس تان بازخورد و فیدبک کارهایی را که انجام داده اید به شما اطلاع بدهد. این خود شما هستید که بهتر می دانید دقیقا چه کاری انجام داده اید به خصوص اگر حس مثبتی نسبت به عملکرد و نحوه انجام کارتان داشته باشید.

اگر از عملکرد خودتان راضی نیستید بهتر است در خصوص نحوه اجرای وظایف خود تنو نظر کنید و در فرایند کارتان اصلاحاتی ایجاد کنید، سپس از رییس خود در خصوص فیدبک و بازخوردها بپرسید. به او بگویید که دوست دارید نظرش را در خصوص عملکردتان بدانید. اگر ارباب رجوع دارید با آن ها صحبت کنید و فیدبک را از آن ها بگیرید. شما مسئول رشد و توسعه خودتان هستید تا بتوانید راه های شاد بودن در محل کار را تمرین و شادی را تجربه کنید.

6- برای شاد کردن محیط کار تعهداتی بدهید که می توانید به آن ها عمل کنید

یکی از مهم ترین دلایل استرس کاری و شاد نبودن در محیط کار ناتوانی در انجام تعهدات است. بسیاری از کارمندان عادت دارند زمان بیشتری از ساعت رسمی و تعیین کاری را در شرکت بمانند و مسئولیت های بیشتری را که برای انجام آن ها تعهد داده اند به انجام برسانند. در اغلب موارد نگرانی در خصوص عدم توانایی برای انجام این مسئولیت ها سبب استرس می گردد.

یک سیستم منظم طراحی کنید و برای انجام کارهایی که توانایی انجام آن ها را دارید برنامه ریزی کنید. اگر زمان کافی ندارید داوطلب نشوید و در دریای تعهدات انجام نشدنی غرق نشوید.

بیشتر بخوانید:

7- منفی گرایی نکنید تا محیط کار مجذوب کننده تری داشته باشید

انتخاب این که در سر کار خود شاد باشید به این معناست که عبارات منفی به کار نبرید، غیبت نکنید و از آدم های غمگین و منفی نگر تا حد امکان دوری کنید. مهم نیست که چقدر احساس مثبت بودن می کنید، افراد منفی نگر تاثیر عمیقی بر روح و روان شما می گذارند پس اجازه ندهید که شما را زمین گیر نمایند.

8- شهامت حرفه ای را تمرین کنید

شهامت حرفه ای از جمله مهم ترین راه های شاد بودن در محل کار است. اگر شما هم شبیه اغلب مردم هستید پس زیاد دچار تعارض نیستید و البته علت آن هم ساده است؛ شما برای مشارکت در تعارض های معنادار تربیت نشده اید.

به همین علت موارد پیچیده و متناقض شما را سردرگم می نمایند و به شما آسیب می رسانند. این تناقض ها و تعارض ها معمولا سه گروه هستند: پیروز شدن، به انجام رساندن ماموریت ها و وظایف، دیدگاه شخصی. آدم های شاد اهداف شان را در جهت انجام وظایف عملی می نمایند. تعارض ها می توانند به شما یاری نمایند که به مشتری ها بهتر خدمات دهید و محصولات پیروزی خلق کنید. چرا باید اجازه دهید مسئله ای که به کمی شهامت حرفه ای احتیاج دارد شما را از رسیدن به اهداف و رویاهای تان دور کند.

9- برای شاد بودن در محیط کار دوست پیدا کنید

به عقیده روانشناسان یکی از مهم ترین و کلیدی ترین راه های شاد بودن و فعال بودن در محل کار داشتن یک دوست خوب در محل کار است. دوستان خوب در محل کار پشتیبانی از شبکه کاری شما، منابع، اشتراک گذاری و مراقبت را برای شما به ارمغان می آورند و این مسئله یکی از مهم ترین عوامل شاد بودن در محل کار است.

10- با لبخند شغل تان را عوض کنید

اگر فکر می کنید تمام مواردی که در بالا گفته شد هیچ کدام راه های شاد بودن شما در محیط کار نیستند، زمان آن رسیده که شغل تان را عوض کنید.

قرار نیست تا آخر عمر با شغلی سر و کار داشته باشید که از آن متنفرید و محیطی محبت آمیز برای شما ندارد. اغلب محیط های کاری هیچ وقت تغییر نمی نمایند اما کارمندی که در محل کار خود راضی نیست این قابلیت را دارد که در زندگی شخصی خود هم تبدیل به یک آدم غمگین گردد. تا زمانی که شغل خود را عوض نکرده اید و در پی کار نو می شد در سر کار فعلی لبخند بزنید؛ یک لبخند بزرگ.

منبع: the balance careers

منبع: افق کوروش

به "10 روش مفید و کارساز برای شاد بودن در محل کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 روش مفید و کارساز برای شاد بودن در محل کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید