کشفی خارق العاده و عجیب در گور یک زن قرون وسطایی

به گزارش وبلاگ فروش، باستان شناسان یک صندلی تاشو 1400 ساله را در گور یک زن در آلمان کشف نموده اند. این صندلی فلزی از آثار باستانی بسیار نادر به شمار میرود.

کشفی خارق العاده و عجیب در گور یک زن قرون وسطایی

باستان شناسان یک صندلی تاشو 1400 ساله را در گور یک زن در آلمان کشف نموده اند. این صندلی فلزی از آثار باستانی بسیار نادر به شمار میرود.

در بیشتر گور های باستانی معمولاً کالا های تدفینی مانند سکه، سلاح، جواهرات و سایر اشیای مشابه پیدا می شود، اما باستان شناسان اخیراً در یک مقبره اثر باستانی واقعاً کمیابی پیدا کردند: یک صندلی تاشوی فلزی.

این صندلی که قدمتش به اوایل قرون وسطی (از اواخر سده پنجم یا اوایل سده ششم تا سده دهم میلادی) بازمی شود، قابی فلزی با ابعاد 70 در 45 سانتی متر دارد. تیمی از باستان شناسان اداره حفاظت از آثار تاریخی باواریا این صندلی را در دهکده اِندسی استان باواریا در جنوب شرقی آلمان کشف کردند.

هوبرت فیر، باستان شناسی از اداره حفاظت از آثار تاریخی، در این رابطه گفت که صندلی به احتمال بسیار به اوایل قرن ششم تعلق دارد و به همراه زنی دفن شده که در هنگام مرگ بین 40 تا 50 سال داشته است. این باستان شناس در ادامه اضافه نمود با توجه به اینکه تحقیقات همچنان ادامه دارد، هنوز برای کشف هویت زن زود است.

بااین حال، او عقیده دارد که زن با توجه به آثار باستانی که در مقبره اش پیدا شده، موقعیت اجتماعی بالایی داشته و احتمالاً از اشراف و ثروتمندان روزگار خود بوده است.

هرچند از صندلی تاشو حالا تنها قاب آن به جای مانده، اما باستان شناسان عقیده دارند احتمالاً در ساخت آن مواد دیگری همانند چوب و چرم نیز به کار رفته است.

باستان شناسان در مرحله بعدی به زودی پس از عکس برداری اشعه ایکس جزئیات بیشتری از ساخت این صندلی را آشکار خواهند کرد. ممکن است درون لایه های خوردگی و زنگ زدگی های قاب صندلی ذراتی از چوب و چرم به جای مانده باشد.

دفن شدن با صندلی، اتفاق بسیار نادری است. در واقع، کشف اخیر تنها موردی محسوب می شود که تا به امروز در کشور آلمان کشف شده است. در سرتاسر اروپا نیز تا به حال 29 قبر با صندلی کشف شده که از این میان، 7 صندلی فلزی بوده اند.

با توجه به اینکه صندلی ها بیشترا از مواد آلی مانند چوب، عاج، چرم و پارچه ساخته می شدند، تنها چیزی که از آن ها به جا می ماند، میخ ها یا قاب های فلزی بود.

با توجه به همین کمیابی و البته بار نمادین صندلی ها، محققان عقیده دارند که در این مورد نیز مانند موارد مشابه، صندلی یکی از کالا های تدفین بوده است. به عقیده فیر، این صندلی تاشو در آن دوران معنای نمادین خاصی داشته و در واقع، نشانه قدرت بوده که اغلب برای اسقف ها، کشیش ها، افسران و سایر افراد با جایگاه های اجتماعی بالا در آلمان به کار می رفته است.

بااین حال، در جامعه مردسالار آن روزگار آلمان، تمام این کالا های تدفین به مردان تعلق داشته اند. اما در کمال شگفتی بیشتر قبر هایی که درون آن ها صندلی پیدا شده، متعلق به زنان بوده اند. از این رو، می توان این طور فرض کرد که این زنان نیز در آن موقع دارای قدرت و نفوذ بالایی در جامعه بوده اند.

در مقبره به جز صندلی تاشو کالا های تدفینی دیگری از جمله یک گردنبند مروارید با مهره های شیشه ای و چندرنگ (به دور گردن اسکلت)، یک کمربند با چندین سنجاق سینه، یک حلقه دوک که برای ریسندگی به کار می رفته و همین طور یک استخوان حیوان (که به احتمالاً زیاد دنده گاو بوده و نذر زن شده) کشف شد.

آنچه به باستان شناسان امکان تخمین قدمت این گور باستانی را داد، مهره شیشه ای چندرنگی بود که درون آن پیدا شد. به گفته فیر، بیشتر مهره های آن دوران از شیشه ساخته می شدند، بااین حال، سبک ساخت مهره ها و همین طور شکل و رنگ آن ها به سرعت تغییر می کرد. اما به باور محققان، رنگ زردی که در این مهره به کار رفته، عمدتاً در سال 600 بسیار رایج بوده است.

باستان شناسان در کنار زن به قبر یک مرد نیز برخورده اند. هرچند هنوز هویت این مرد تعیین نشده، اما به همراه او مجموعه کاملی از سلاح ها از جمله نیزه و سپر به همراه یک کمربند با سگک برنزی و کیف چرمی و همین طور بیل و شانه مخصوص گوسفند پیدا شد.

باستان شناسان در ادامه تحقیقات خود به زودی با اشعه ایکس از صندلی عکس برداری می نمایند تا سرنخ های تازه ای از هویت زن و شکل صندلی پیدا نمایند.

منبع: خبر آنلاین

منبع: فرادید

به "کشفی خارق العاده و عجیب در گور یک زن قرون وسطایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشفی خارق العاده و عجیب در گور یک زن قرون وسطایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید