چرا شکر کمیاب شد؟

به گزارش وبلاگ فروش، گرچه اخیراً مجوز افزایش قیمت شکر صادر شد، اما آنالیز های میدانی از کمبود این محصول در بازار حکایت دارد. موضوعی که باعث شده کالاهای نهایی نظیر شیرینی، به کالایی لوکس تبدیل شوند.

چرا شکر کمیاب شد؟

به گزارش تجارت نیوز، شیرینی به کالایی لوکس تبدیل شد. این اتفاق پس از افزایش قیمت شکر و نایاب شدن آن در بازار رخ داد. بعضی از فعالان بازار در این مدت از احتکار شکر به وسیله بعضی از تاجران خبر داده اند. در حالی که تولیدنمایندگان به روند قبل فعالیت خود را ادامه می دهند.

در همین زمینه رئیس اتحادیه قنادان تهران با تأکید بر اینکه کمبود شکر در کشور وجود ندارد، به تجارت نیوز گفت: بعضی از تاجران از فروش شکر خودداری می نمایند. با بالا رفتن قیمت شیرینی، این محصول به کالایی لوکس تبدیل شده که شاید هر کسی توان خرید آن را نداشته باشد و این باعث ریزش تقاضای قنادان شده است.

علی بهره مند با بیان اینکه شکر به طور مستقیم از کارخانه به دست واحدهای صنفی نمی رسد، تشریح کرد: افرادی شکر را از کارخانه می خرند و به واحدها می فروشند. معین نیست چرا فروش شکر کم شده است.

رئیس اتحادیه قنادان تهران در پاسخ به اینکه آیا این شرایط باعث بروز مشکل در واحدهای قنادی شده است؟ شرح داد: واحدهای قنادی دچار مشکل نیستند و تعاونی هم برای آن ها شکر دارد.

توان خرید شیرینی کاهش یافت

بهره مند درباره کاهش تقاضا در پی کاهش قدرت خرید مردم در سال های اخیر نیز گفت: معمولا با افزایش قیمت کالاها، شاهد ریزش تقاضای آن ها هستیم. این شرایط در بازار قنادی هم وجود دارد و سال های قبل که قیمت شیرینی پایین بود، تقاضا هم بیشتر بود. اما حالا که قیمت بالا رفته، شیرینی کالای لوکسی شده که شاید هر کسی توان خرید آن را نداشته باشد و این باعث ریزش تقاضای قنادان شده است.

علاوه بر این، اخیرا جمشید مغازه ای، دبیر انجمن بیسکوییت، شیرینی و شکلات، هم به همشهری آنلاین گفته که در حال حاضر بیسکوییت و شیرینی و شکلات در سبد مصرف خانوارها جزو کالاهای لوکس به شمار میرود و بازار این محصول سال جاری نسبت به سال های قبل 30 تا 40 درصد ضعیف تر شده است.

او بعلاوه گفته بود که شکر نایاب است و کارخانه های ما شدیدا درگیر تهیه شکر هستند.

بر اساس این گزارش، اخیرا قیمت نو شکر اعلام شد و بر این اساس قیمت عمده فروشی شکر 25 هزار و 500 تومان و قیمت خرده فروشی آن 28 هزار تومان معین شد. تصمیمی که زمان بر شدن آن باعث برهم خوردن بازار شکر شده بود و شکر به قیمت بیش از 30 هزار تومان به دست مردم می رسید.

منبع: فرارو

به "چرا شکر کمیاب شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شکر کمیاب شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید