فروش واکسن آنفلوانزا با سه قیمت مختلف

به گزارش وبلاگ فروش، نهمین برنامه کشیک سلامت با حضور سید حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو به منظور آنالیز واکسیناسیون آنفلوانزا در ایام اپیدمی کرونا برگزار گردید.

فروش واکسن آنفلوانزا با سه قیمت مختلف

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه سهمیه واکسن آنفلوانزای گروه های پرخطر را از 2500 به دو و نیم میلیون دوز رساندیم گفت: یک فراورینماینده داخلی فراوری واکسن آنفلوانزا را آغاز نموده است و اگر مطالعات بالینی تایید گردد محتمل است در پاییز فراوری داشته باشیم.

وی اضافه نمود: گروه های حساس؛ سالمندان، مادران باردار، بچه ها زیر 5 سال و افراد دارای بیماری زمینه ای و سرطان هستند که به آنها واکسن تعلق می گیرد و همچنین زندان ها و نیروهای مسلح و کادر درمان نیز شامل سهمیه واکسن می شوند. ارائه واکسن به وسیله مراکز بهداشت و اطلاع رسانی ها انجام می گردد به جز سالمندان بالای 65 سالی که در گروه های بالا قرار نمی گیرند و باید به صورت آزاد تهیه نمایند. این افراد برای استفاده از واکسن باید کد ملی خود را ثبت نمایند و تزریق در مرکز بهداشت صورت بگیرد. در خصوص مادران باردار اگر احتیاج باشد مراکز بهداشت به منزل آنها مراجعه می نمایند.

وی با اشاره به اینکه برای ارائه واکسن سه نوع قیمت داریم گفت: گروه اول شامل همان دو و نیم میلیون دوز است که به صورت رایگان توزیع می گردد. گروه دوم سالمندان بالای 65 سال هستند که باید با ثبت کد ملی و احراز هویت واکسن را از داروخانه ها با قیمت حدود 42 هزار تومان تهیه نمایند. برای بچه ها زیر 5 سال هم واکسن سه ظرفیتی در داروخانه ها توزیع می گردد. بعد از اینکه توزیع واکسن بین این گروه ها تمام شد؛ بر اساس میزان تقاضای موجود سراغ گروه های دیگر می رویم. اگر میزان تقاضا بیشتر از آن 16 میلیون دوزی باشد که وارد خواهیم کرد، مجبور می شویم با ارز نیمایی وارد کنیم که قیمت بیشتری خواهد داشت.

واکسن فراوری سال جاری تا سرانجام زمستان پاسخگوست

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به زمان مناسب برای تزریق واکسن گفت: ما هر ساله اوایل مهرماه تزریق واکسن را آغاز می کنیم و واکسنی که هر سال فراوری می گردد برای همان سال اثرگذاری دارد. یعنی مردم نمی توانند واکسن سال گذشته را برای سال جاری استفاده نمایند. واکسنی که ما سال جاری توزیع خواهیم کرد فقط تا سرانجام زمستان پاسخگو است.

75 میلیون یورو ارز را به واکسن اختصاص دادیم

محمدی اضافه نمود: در شرایط به وجود آمده ما 75 میلیون یورو ارز را به واکسن اختصاص دادیم. 500 هزار دوز واکسن را به بچه ها زیر پنج سال اختصاص می دهیم که در داروخانه ها در دسترس خواهد بود. در مهر ماه هم واردات خواهیم داشت. تاکید می کنم که مردم هیچ کدام از کالاهای حوزه سلامت را از مکانی غیر از داروخانه تهیه ننمایند. برای اینکه سودجوها در این میان وجود نداشته باشند ما توزیع واکسن را به نسبت سال گذشته ده برابر کردیم و فکر می کنیم پاسخگوی احتیاج کشور باشد. همچنین سال جاری با همکاری وزارت صنعت معدن و تجارت قرار است روزانه 2 میلیون ماسک در داروخانه ها توزیع گردد و با قیمت 1,300 تومان به فروش برسد.

دریافت واکسن آنفلوانزا برای کادر درمانی که در مراکز دولتی هستند رایگان است

به گفته وی، احراز هویت برای دریافت واکسن را به مرور انجام می دهیم تا ازدحام صورت نگیرد. در خصوص کادر درمان دریافت واکسن آنفلوانزا برای آن هایی که در مراکز دولتی هستند رایگان است اما در خصوص مراکز خصوصی فعلا مشخص تکلیف نشده است. زمانی که آن ها هم شناسایی بگردد با اختصاص یارانه واکسن دریافت می نمایند.

در خصوص واکسن کرونا مذاکره ای با روس ها داشتیم

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در خصوص واکسن کرونا نیز گفت: در این خصوص مذاکره ای با روس ها داشتیم که آن ها گفتند حداقل تا 4 ماه دیگر می توانند واکسن را در اختیار ما قرار دهند. البته در داخل کشور انستیتو پاستور و رازی در حال تحقیقات برای واکسن هستند اما اگر مطالعات بالینی آنها روی میمون هم پاسخ بدهد و وارد فاز انسانی بشوند تقریبا می توان گفت موفقیت آمیز هستند به شرطی که اتفاقی که برای آکسفورد افتاد برای ما نیفتد. به هر حال اگر واکسن کرونا در هر جای جهان تأیید گردد یا از آنجا تهیه می کنیم یا به صورت مهندسی معکوس فراوری می نمائیم.

وی ادامه داد: برای اینکه مسئله ای در زمینه واردات دیگر اقلام دارویی نداشته باشیم بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه باید به ما یاری کند در غیر این صورت با کمبود دارو روبرو می شویم. تنها مرکز مناسب برای توزیع ماسک داروخانه است اگر داروخانه ها ماسکی را که با قیمت 1,300 تومان قرار است به فروش برسد بیشتر بفروشند، سامانه 190 برای رسیدگی به شکایات آمده است.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز

به "فروش واکسن آنفلوانزا با سه قیمت مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش واکسن آنفلوانزا با سه قیمت مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید