عمارت وکیل الملک ، میراث خانوادگی ماندگار

به گزارش وبلاگ فروش، تزئینات گچی و رنگارنگی شیشه های آن برترین جلوه یک عمارت ایرانی است. هنگام ظهر خورشید دامن خود را روی تن عمارت می کشد و از آن هزاران رنگ متولد می گردد که از ارسی ها در فضای داخلی بنا به پایکوبی در می آیند. هرچند که ساختمان قدیمی تخریب شد اما مالک آن کوشش کرد تا بنای امروزی را کاملا بر همان سیاق بسازد. بخش هایی مانند چند حیاط، بازارچه، حمام و بناهای دیگری که به عنوان بناهای مسکونی، تجاری و بهداشتی استفاده می گردد، بعد از اتمام ساخت بنا به آن افزوده شده اند. برای شناخت تاریخچه بنای این اثر و سایر جزئیات آن با خبرنگاران به سنندج سفر کنید.

عمارت وکیل الملک ، میراث خانوادگی ماندگار

عمارت وکیل الملک ، تصویری تمام و کمال از خانه ایرانی

نمای عمارت وکیل الملک

برای رسیدن به این عمارت به سمت خیابان کشاورز و همسایگی پارک سپیدار حرکت می کنیم. یکی از درهای عمارت که اصلی ترین آن ها محسوب می گردد در بخش غربی ساختمان واقع شده است. دری بزرگ و چوبی که پس از آن به یکی از زیباترین بناها می رسیم. ایوان های بلند عمارت در مقابل ما قرار می گیرد، با عبور از ایوان های اصلی باغی خرم در برابر ما ظاهر می گردد که روحی پر طروات به جان عمارت وکیل الملک می دمد.

البته اگر از بخش جنوبی وارد عمارت شویم تصویری متفاوت می بینیم. در ورودی به داخل عمارت وکیل الملک قدم می گذاریم و زیر سایه دیوارهای ایوان ورودی قرار می گیریم. این ایوان کمی پایین تر از سطح خیابان و حیاط است پس مراقب باشید که به طور ناگهانی زیر پاهایتان خالی نگردد. با عبور از دالان به حیاط می رسیم و حوضی سنگی به استقبال مان می آید. در کنار حوض سکویی واقع شده است که رو به قبله است و با نشستن روی سکو می توانیم نگاهی کلی به عمارت و اجزایش بیندازیم.

عمارت وکیل الملک سنندج و جزئیات آن

این عمارت را حاج محمد رشید بیگ وکیل که یکی از امرای زندیه بود بنا نهاد و پس از او به مرور زمان به وسیله وراث تکمیل شد. نخستین بازسازی کامل عمارت وکیل الملک به وسیله امان الله خان وکیل الملک در سال 1310 انجام شد. بنای این عمارت از سه بخش مختلف به نام های عمارت وکیل الملک، عمارت وکیل السلطان و عمارت وکیل الممالک تشکیل شده است و هر کدام از آن ها در دل خود آنقدر زیبایی و تزئینات دارند که شما نمی توانید حتی برای ثانیه ای چشم از آن ها بردارید.

عمارت وکیل الملک از سه حیاط مختلف تشکیل شده است که اصلی ترین آن ها حیاط شاه نشینی است و در بخش شرقی عمارت به آن می رسیم. از ایوان رفیع این حیاط راهی به سمت پارک وکیل پیدا می کنیم. همین ایوان در دو طبقه مشترک است و تزئینات آن که شامل دو ستون سنگی پر از حجاری است. سرتان را عقب ببرید و از تماشا سقف چوبی ساده پیش چشم تان لذت ببرید. در راس این نما ایوان سرتاسری را می بینیم که ستون های چوبی فضای آن را فرا گرفته اند.

حمام خصوصی عمارت وکیل

حمام خصوصی خانواده وکیل درست روبروی عمارت مرکزی و در میان سه عمارت تاریخی وکیل الملک واقع شده است و به نظر می رسد تاریخ بنای این حمام با ساخت عمارت وکیل الملک یکی باشد. در تزئینات دیوارها و در فضاهای گرم و سرد حمام وکیل اشکال هندسی، گیاهی و حیوانی فراوانی همانند نقش طاووس به چشم می خورد که با زیبایی بی نظیری در این حمام به نقش نشسته اند.

عمارت وکیل

آیا شما از این عمارت زیبا بازدید نموده اید؟ برای ما از تجربه های خود بنویسید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "عمارت وکیل الملک ، میراث خانوادگی ماندگار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمارت وکیل الملک ، میراث خانوادگی ماندگار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید