خبرنگاران اصلاح فرآیندهای مرتبط شهرداری تهران با سازمان نظام مهندسی شروع شد

به گزارش وبلاگ فروش، تهران-خبرنگاران- معاون شهردار تهران گفت: بازنگری تعاملات فی مابین این نهاد و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان طی تفاهم نامه ای برای کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی، اجرای دقیق قانون و اصلاح فرآیندهای مرتبط با سازمان نظام مهندسی در دستور کار نهاده شد.

خبرنگاران اصلاح فرآیندهای مرتبط شهرداری تهران با سازمان نظام مهندسی شروع شد

به گزارش وبلاگ فروش از اعلام روز یکشنبه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، عبدالرضا گلپایگانی با بیان اهمیت نوع تعامل شهرداری با نهادهای مؤثر در ساخت وسازها از جمله سازمان نظام مهندسی ساختمان در زمان صدور پروانه اظهارداشت: بر این اساس آسیب شناسی فرآیندهای موجود و بازنگری تعاملات برای تسهیل در امور جاری و سرعت بخشی در خدمت رسانی به شهفرایندان امری ضروری است.

وی گفت: با این هدف و با همراهی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، تفاهم نامه ای بین معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و این سازمان منعقد شد که نتیجه آن می تواند موجب کاهش زمان صدور پروانه، ارتقای کیفیت طراحی، شفافیت، اجرای دقیق قانون و مبارزه با برگه فروشی باشد.

گلپایگانی در شرح مفاد این تفاهم نامه اضافه کرد: بر اساس مبحث دوم مقررات ملی ساختمان پیش بینی شده است که کنترل نقشه های اجرایی توسط سازمان نظام مهندسی صورت پذیرد که در این تفاهم نامه با توجه به تجربه چندین ساله نظام مهندسی و برای جلوگیری از طولانی شدن زمان صدور پروانه ساختمانی قرار شد کنترل نقشه های فاز دو توسط سازمان نظام مهندسی از مرحله فرآیند صدور پروانه حذف گردد و پس از وصول قطعی عوارض شهرداری، تمامی نقشه های معماری، سازه، برق و مکانیک و مطالعات ژئوتکنیک برای کنترل (مبحث دوم مقررات ملی ساختمان) به سازمان نظام مهندسی ارسال گردد.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران بیان نمود: نظام مهندسی پس از آنالیز نقشه ها، اشکالات را به مهندس طراح عضو خود اعلام می نماید و طراح ضروری است نقشه ها را اصلاح کند، در آیین نامه زمان لازم برای این کنترل، 30 روز پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: طبق این تفاهم نامه مبلغ دستمزد مهندس ناظر از فیش عوارض شهرداری جدا شده و توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان و بر مبنای تعرفه مصوب به وسیله سامانه تهران من به مالک اعلام می گردد.

گلپایگانی گفت: همچنین برای توزیع عادلانه تر کار بین همه مهندسان در استان تهران پیش بینی شده است که پذیرش برگه تعهد مهندسان طراح و کنترل ظرفیت طراحان به وسیله ارتباط سیستمی شهرداری تهران با نظام مهندسی، به صورت یکپارچه و در کل استان صورت گیرد که امیدواریم با این کار بتوانیم گام های مؤثری برای بهبود کیفیت طراحی و ارتقای پایگاه اجتماعی مهندسان برداریم.

معاون شهردار تهران، معین سقف زمانی 6 روز، برای معرفی مهندسان ناظر و تشکیل کارگروه مشترک برای پیگیری برطرف اشکالات ارجاع انتخابی نظارت را از دیگر مفاد این تفاهم نامه مطرح کرد و اضافه کرد: قرار شد برای تحقق برنامه های دولت الکترونیک و شتاب دادن به ارائه خدمات فنی و مهندسی، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همه ظرفیت های خود را برای فعال سازی امضای الکترونیکی به کار بندد.

وی اظهارداشت: تاکید بر رویکرد شفاف سازی کارهای شهرداری و سازمان نظام مهندسی استان تهران یکی از نکات مهم این تفاهم نامه است و بر این اساس قرار شد چگونگی فرایند ارجاع نظارت توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان در سامانه شفافیت شهرداری بارگذاری گردد تا همه مردم و مهندسان عضو سازمان، به صورت آشکار بر چگونگی توزیع کار نظارت و دیده بانی داشته باشند.

این تفاهم نامه به امضای عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران، محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران و سعید سعیدیان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران رسید.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران اصلاح فرآیندهای مرتبط شهرداری تهران با سازمان نظام مهندسی شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اصلاح فرآیندهای مرتبط شهرداری تهران با سازمان نظام مهندسی شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید