جوکار: نظارت به معنی مچ گیری نیست ، باید بر طبق ریل گذاری قانون، نظارت صورت گیرد

به گزارش وبلاگ فروش، نماینده یزد در مجلس گفت: نظارت در واقع مچ گیری نیست بلکه کشف حقایق است که این دو مورد کاملا با هم تفاوت دارد و نظر من این است که در بخش نظارتی که در پیام رهبر انقلاب هم کاملا مشهود بود این است که این اقدام باید به نحو احسن انجام گیرد.

جوکار: نظارت به معنی مچ گیری نیست ، باید بر طبق ریل گذاری قانون، نظارت صورت گیرد

محمدصالح جوکار، کننده یزد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی وبلاگ فروش، گفت: یکی از شئونات مجلس، مسئله نظارت است. یعنی وقتی قانونی تصویب می گردد در مرحله اجرا، بحث نظارت بر اجرا نیز بر دوش مجلس خواهد بود که این نیز از شان کنندگی محسوب می گردد.

وی ادامه داد: در بحث شان کنندگی واقعا رسالت کلام مجلس دیده می گردد که خود یک بحث است؛ اما یک زمانی حب و بغض هایی شخصی، گروهی یا جناحی وارد این شان کنندگی می گردد که ضربه می زند.

کننده یزد در مجلس گفت: نظارت در واقع مچ گیری نیست بلکه کشف حقایق است که این دو مورد کاملا باهم تفاوت دارد و نظر من این است که در بخش نظارتی که در پیام رهبر انقلاب هم کاملا مشهود بود این است که این اقدام باید به نحو احسن انجام بگیرد.

جوکار افزود: نظارت باید بر طبق ریل گذاری قانون انجام بگیرد نه این که این بخش درگیر سلایق و علایق کنندگان بگردد و اگر بر طبق قانون، نظارت انجام بگیرد دیگر مسئله ای برای آن که جزو وظایف اصلی مجلس است اتفاقی نمی افتد.

وی با اشاره به تشکیل شدن مجلس یازدهم در گام دوم انقلاب، گفت: شان نظارتی، ابزار می خواهد که در آئین نامه داخلی مجلس که خود قانون است تمام این ابزار ها تعیین شده است و کننده با استفاده از این ابزار می تواند در راستای انجام قانون اعمال نظارت کند.

این کننده مجلس شرح داد: نکته ای که اینجا وجود دارد این است که در طول زمان متاسفانه از این ابزار ها خوب به کارگیری نشده که باعث زیر سوال رفتن جایگاه و اقتدار مجلس نیز شده است.

وی افزود: دیگر این ابزارها، ابزار های کارآمدی محسوب نمی شوند مثلا ابزار هایی مانند: سوال کردن یا تذکرات کتبی و شفاهی که تعدادشان آن قدر زیاد بوده که دیگر دستگاه ها و وزارت خانه ها به آن ها توجه ای نمی کنند.

جوکار گفت: شاید یک کننده در طول چهارسال کنندگی اش تعداد زیادی تذکر داشته باشد، ولی از هیچکدام از آن ها پاسخی دریافت نمی کند یا حتی سوالاتی که پرسیده می گردد شاید وقت مطرح کردن آن در صحن علنی پیدا نگردد یا اصلا هیئت رئیسه در آن اعمال نظر کند که این سوال یا استیضاح اتفاق نیفتد.

وی با بیان این که ابزار های نظارتی به خوبی مورد استفاده واقع نشده است. گفت: یک بخش آن برمی گردد به درون ساختار مجلس و بخش دیگر آن به ارکان و خود کننده برمی گردد.

کننده یزد ادامه داد: فلذا موضوع اصلی که در این بخش وجود دارد این است که تحولی در مجلس باید رخ بدهد. کنندگان مجلس یازدهم هم بر آن تاکید دارند. اعم از آئین نامه، نظارت بر اجرای قانون و هم بحث ارکان مجلس که اختیاراتی که آئین نامه داخلی گذاشته است رعایت بکنند و از آن به نحوه احسن استفاده گردد.

جوکار در خاتمه با اشاره به فرمایش حضرت امام خمینی (ره) که مجلس در راس امور است. گفت: آن چه که انتظار می رود از مجلس یازدهم این است که این مجلس از ابزار های کارآمدی برای اعمال قانون باید استفاده کند تا بتواند جایگاه کنندگی و مجلس را ارتقا بخشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "جوکار: نظارت به معنی مچ گیری نیست ، باید بر طبق ریل گذاری قانون، نظارت صورت گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوکار: نظارت به معنی مچ گیری نیست ، باید بر طبق ریل گذاری قانون، نظارت صورت گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید