آسیب پذیری تئاتر در شرایط بحرانی

به گزارش وبلاگ فروش، رحمت امینی با اشاره به اینکه باید تمهدیداتی برای به رسمیت شناخته شدن تئاتر به عنوان شغل و کسر نشدن مالیات برارزش افزوده اندیشیده گردد، از لزوم حمایت از تئاتر های کمدی شبانه گفت.

آسیب پذیری تئاتر در شرایط بحرانی

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ فروش، رحمت امینی کارگردان و مدرس تئاتر درباره شرایط تئاتر در پساکرونا و نگرانی ها بابت استمرار کسر 9 درصد اقتصادیات برارزش اضافه نموده از اجرا های تئاتری گفت: شرایط پیش آمده فرصتی است که قادر آشنا مدیرکل جدید هنر های نمایشی با همراهی صنوف و خانه تئاتر چند مساله اهالی تئاتر را پیگیری نمایند که یکی از آن ها همین کسر 9 درصد اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده از اجرا های تئاتری است.

وی ادامه داد: خود من در آخرین کاری که روی صحنه بردم از این مساله ضرر زیادی دیدم. در واقع ارزش اضافه نموده باید از خریدار کسر گردد، اما از طرف دیگر اگر این اتفاق رخ دهد قیمت بلیت نمایش ها افزایش پیدا خواهد نمود که بازهم مشکل آفرین خواهد بود. از همین رو امیدوارم تمهیدی اندیشیده گردد که حداقل اقتصادیات برارزش اضافه نموده کسر نگردد. تئاتر در میان هنر های دیگر از همه مظلوم تر واقع شده و تئاتری ها هم مظلوم ترین قشر از هنرمندان هستند مخصوصا آن هایی که شغل اصلی شان تئاتر است و فعالیت دیگری در شرایط بحرانی مثل امروز ندارند. با شرایط پیش آمده بسیاری از آن ها از کار بیکار شده و حتی نمی توانند خرج یومیه خود را تامین نمایند.

این مدرس تئاتر افزود: قادر آشنا فرد پیگیری است و روابط خوبی نیز با مجلس و دیگر ارگان ها و نهاد ها دارد از همین رو می تواند سازوکار بیمه شدن همه اهالی تئاتر و شغل محسوب شدن فعالیتشان را پیگیری کند البته که وی تنها نمی تواند این برنامه ها را به انتها برساند و احتیاج به یاری دارد. حتی می توان یک نفر را مسئول پیگیری این کار کرد تا تئاتر از این پوسته کوچک و حقیر خود بیرون بیاید.

وی همچنین درباره لزوم حمایت از کمدی های شبانه اعلام کرد: با توجه به اینکه مدیرکل هنر های نمایشی خبر از پیگیری مطالبات هنرمندان تئاتر را داده است و اتابک نادری نیز مسئول پیگیری میزان خسارت و ضرر و زیانی است که به گروه های تئاتری و تماشاخانه ها وارد شده است که این اقدام را کاری بسیار مثبت و ارزشمند می دانم، ضروری است در این زمینه به نکته ای اشاره کنم. در اقداماتی که قرار است برای پیگیری میزان مطالبات هنرمندان و تماشاخانه ها صورت گیرد نباید تئاتر های کمدی شبانه یا به اصطلاح تئاتر های آزاد را نادیده بگیریم، چون این گروه ها در حیطه حمایتی اداره کل هنر های نمایشی قرار دارند، اما متاسفانه هیچگاه به لحاظ اقتصادی حمایت نمی شوند.

وی اضافه نمود: تئاتر های شبانه یکی از زیرمجموعه های تئاتر کشور هستند و مخاطبان بسیاری نیز دارند. این نمایش ها برای تفنن، پرکردن اوقات فراغت و سرگرم کردن تماشاگران گزینه مناسبی هستند و فارغ از نکات مثبت و منفی که دارند و انتقاداتی که به بعضی از کار ها وارد است در این شرایط مانند تمام اهالی تئاتر احتیاج به حمایت دارند، چون 2 ماه است که این تئاتر ها نیز تعطیل شده و درآمدی ندارند که امیدوارم اتابک نادری در آنالیز های که انجام می دهد این گروه را نیز مد نظر قرار دهد.

امینی در خاتمه صحبت هایش متذکر شد: نکته دیگری که درباره کمدی های شبانه اهمیت دارد این است که طبق رسم هرساله این نمایش های در تمام 2 ماه محرم و صفر تعطیل هستند در حالی که می توان با اندیشیدن تمهیداتی در مضمون اجراها، کاری کرد که این آثار به اجرای خود در این 2 ماه هم ادامه دهند و مثل همه فعالیت های هنری مانند سینما و تئاتر تنها در ایام شهادت و دهه اول محرم اجرا نداشته باشند. البته این اتفاق باید با مشورت و بحث و آنالیز و به صورت گام به گام صورت گیرد. در سال های گذشته هم هنرمندانی، چون مجید جعفری و زنده یاد هادی اسلامی در این ایام نمایش هایی را برای اجرا آماده می کردند که بار کمدی کمتری داشت و آثارشان بیشتر به سمت ملودرام و درام های اخلاقی یا حتی آثار خارجی گرایش داشت از همین رو می توان همین تمهید را دوباره به کار گرفت تا عده زیادی از هنرمندان فعال در این حوزه بیکار نشوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آسیب پذیری تئاتر در شرایط بحرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب پذیری تئاتر در شرایط بحرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید