7 فیلم و انیمیشن علمی ، تخیلی خانوادگی برتر که بعد از پروژه آدام باید تماشا کنید

به گزارش وبلاگ فروش، فیلم های این لیست سراغ آدم های فضایی، قدرت های فرابشری، ابعاد موازی و مرموز، سفر در زمان و بازی های غیرممکن و حتی ربات ها رفته اند. پس اگر عاشق فیلم های علمی -تخیلی هستید و دوست دارید چنین فیلم هایی را با خانواده نگاه کنید، این لیست را از دست ندهید!

7 فیلم و انیمیشن علمی ، تخیلی خانوادگی برتر که بعد از پروژه آدام باید تماشا کنید

رایان رینولدز (Rayan Reynolds) پس از نقش آفرینی در دو فیلم پربیننده و بزرگ نت فلیکس (netflix)؛ یعنی اعلان قرمز (Red notice) و مرد آزاد (Free guy)، دوباره با شاون لوی (Shawn Levy) در یک فیلم علمی تخیلی و ماجراجویانه همکاری کرده است. پروژه آدام (The Adam project) داستان خلبان جت زمان پیمایی را روایت می کند به نام آدام رید (Adam Reed) که به طور اشتباهی در سال 2022 فرود می آید. مأموریت آدام او را وادار می کند با نسخه 12 ساله خودش متحد گردد تا آینده نجات پیدا کند.

اهمیت پروژه آدام در زنده کردن یک ژانر غیرفعال است. ژانر ماجراجویی علمی تخیلی که خانواده ها می توانند با خیال راحت همراه با هم دیدن کنند و از آن لذت ببرند. در دهه گذشته متأسفانه به جز فیلم های کمیک بوکی، فیلم های علمی تخیلی خانوادگی اقبال چندان خوبی(و اغلب کیفیت خوبی) نداشتند و دیده نشدند. تعداد اندکی انیمیشن مثل انیمیشن معروف ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی (Cloudy with a Chance of Meatballs) منتشر شده اند، اما این انیمیشن ها جای لایو اکشن های این سبک را نگرفته و نخواهند گرفت.

در اواسط دهه 2000 این ژانر داشت جان می گرفت و به قول گفتنی روی بورس بود. فیلم هایی مثل سفر به اعماق زمین (Journey to the Center of the Earth)، بچه های جاسوس (Spy Kids) بسیار پیروز شدند و حتی دنباله های خوبی داشتند. بنابراین خیلی طبیعی است که بعد از دیدنی پروژه آدام احساس نوستالژی بهتان دست بدهد و بخواهید دوباره سراغ چنین فیلم هایی بروید. در این لیست هفت ماجراجویی علمی تخیلی خانوادگی (هم انیمیشن و هم لایو اکشن) را معرفی خواهیم کرد تا این احساس گرسنه نوستالژی شما را به درستی تغذیه کنند.

7. میچل ها علیه ماشین ها (The Mitchells vs. the Machines)

این انیمیشن بامزه که از نظر بصری هم بسیار زیباست، جدیدترین فیلم این لیست محسوب می گردد. خانواده میچل از آن خانواده هایی نیست که به دیدن شان عادت کرده ایم، معمولی هم نیستند، اما خانواده ای هستند که به کنار هم بودن و اتحاد اعتقاد دارند و البته تسلیم شدن در کارشان نیست! کیتی میچل (Katie Mitchell) با صدای ابی جیکوبسون (Abbi Jacobson) به همراه پدر و مادرش با صدای مایا رودلف (Maya Rudolph) و دنی مک براید (Danny McBride) و برادر کوچک ترش آرون (Aaron) با صدای مایکل ریاندا (Michael Rianda) سفرشان را با کلی دعوا و کدروت شروع می کنند و این قرار است آن ها را به کالج کیتی برساند، اما متأسفانه سفر جاده ای آن ها به قیام ماشین ها ختم می گردد و حالا چاره ای ندارند مگر کنار آمدن با مسائل خانوادگی و جنگیدن با ماشین ها!

میچل ها علیه ماشین ها پر از انیمیشن های زرق و برق دار و جوک های خنده دار است، همچنین به مخاطب نشان می دهد که این خانواده ناکارآمد (میچل ها) چطور می فهمند چقدر برای یکدیگر اهمیت دارند و چطور باید برای هم ارزش قائل شوند. کارگردان این انیمیشن، مایکل ریاندا (Michael Rianda)، از کلیدی ترین خالقان سریال انیمیشنی آبشار جاذبه (Gravity Falls) بوده که در شبکه دیزنی پخش شده و از بهترین ها سریال های انیمیشنی به شمار میرود. انرژی واگیردار ریاندا در فریم به فریم میچل ها علیه ماشین ها، درست مثل آبشار جاذبه، جاری شده است و تجربه خوبی برای مخاطب به ارمغان می آورد.

6. زاتورا: یک ماجراجویی فضایی (Zathura: A Space Adventure)

داستان کلاسیکی داره! دو پسر جوان به نام های والتر (Walter) با بازی جاش هاچرسون (Josh Hutcherson) و دنی (Danny) با بازی جونا بوبو (Jonah Bobo)، بعد از اینکه پدرشان مجبور می گردد به محل کارش برود و این دو را در خانه تنها بگذارد، یک بازی رومیزی (board game) علمی تخیلی را شروع می کنند. اما این طور که پیداست این بازی عادی نیست! چرا که خانه آن ها ناگهان به فضا پرتاب می گردد و پسرها باید با همان بازی رومیزی راه خانه شان را پیدا کنند. جان فاورو (Jon Favreau) قبل از آنکه جهانی سینمایی مارول (MCU) را با فیلم مرد آهنین (Iron man) شروع کند و شروعگر چیزی به آن بزرگی باشد، داشته جواهرهای علمی تخیلی ای مانند این فیلم را کارگردانی می کرده و مهارت های کارگردانی خودش را ورز می داده.

شاید دارید به این فکر می کنید که این فیلم چقدر شبیه جومانجی (Jumanji) محبوب است! خب، درواقع دارید درست فکر می کنید. زاتورا درست مثل جومانجی از رمانی با همین نام اقتباس شده است و نکته اینجاست که نویسنده جفت این کتاب ها یک نفر است: کریس ون آلزبورگ (Chris Van Allsburg). زاتورا و جومانجی در یک جهان به وقوع می پیوندند و زاتورا در حقیقت اسپین آف جومانجی به شمار میرود. هرچند این فیلم تا توانسته استقلال خودش را حفظ کرده و با افزودن عناصری مثل بیگانگان خزنده، جدول زمانی متناوب، و البته رابطه بین دو برادر، کار خودش را کرده و پیروز شده به کپی جومانجی بدل نگردد و شایسته دیدن باشد.

5. بچه های جاسوس 2: جزیره رؤیاهای گمشده (Spy Kids 2: Island of Lost Dreams)

هرکدام از فیلم های مجذوب کننده بچه های جاسوس می توانست در این لیست جا بگیرد، اما بچه های جاسوس 2: جزیره رؤیاهای گمشده به طور ویژه ای خوب است و بهترین این فرنچایز به شمار میرود. در دنباله اولین فیلم بچه های جاسوس، جزیره رؤیاهای گمشده دوباره با کارمن کورتز (Carmen Cortez) با بازی الکسا پنا وگا (Alexa PenaVega) و جونی کورتز (Juni Cortez) با بازی دریل سابارا (Daryl Sabara) بازمی گردد. مأموریت این دفعه بچه ها این است که درباره دانشمندی تحقیق کنند که دارد یک جزیره آتشفشانی را با حیوان های جهش یافته پر می کند و فقط خدا می داند چه نیت شومی پشت این کارش است.

میمون های عنکبوتی و مولک مارها (مارمولک های ماری) فقط قطره ای از اقیانوس حیوانات دورگه و تخیلی این فیلم به حساب می آیند. و البته دیدنی این حیوان های جهش یافته به مقدار بازیگران پرستاره فیلم لذت بخش است، همان طور که دانشمند فیلسوف فیلم که می خواهد نقش خدا را بازی کند مجذوب کننده است و به یک شرور درخور تبدیل می گردد. بچه های جاسوس 2: جزیره رؤیاهای گمشده قطعاً یکی از خاطره انگیزترین فیلم های این لیست است که حتماً آرزو می کردید در کودکی به دست تان می رسید و دیدنیش می کردید، البته اگر نکرده باشید.

4. فیلم بره ناقلا: آخرالزمان مزرعه ! (A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon)

هر دو فیلم بره ناقلا استاپ موشن های خوبی هستند که کمدی تصویری بی نظیری را به نمایش می گذارند، و البته هنر و مهارت خالق شان را نشان می دهند، اما فقط دومین فیلم بره نقلا است که علمی تخیلی محسوب می گردد. در فیلم بره نقلا: آخرالزمان مزرعه شان و گله گوسفندها با بیگانه ای آبی رنگ دوست می شوند که انگار از والدینش جدا شده و اتفاقی به مزرعه آن ها راه پیدا کرده است. در حالی که شان و گروه گوسفندها با زیرکی از دست مقامات فرار می کنند، سعی می کنند محل سقوط سفینه فضایی را پیدا کنند و بیگانه را به والدینش برگردانند.

داستان بره ناقلا: آخرالزمان مزرعه مثل فیلم اول بدون حتی یک کلمه دیالوگ پیش می رود. در عوض دیالوگ گفتن همه شخصیت ها به وسیله غرغر و اداهای جورواجور و چنین حرکاتی با یکدیگر (و با مخاطب) ارتباط برقرار می کنند و خیلی جاها کمدی فیلم هم از همین اداها نشأت می گیرد. شاید اگر دیالوگ از فیلم حذف نمی شد، خالق های فیلم نمی توانستند چنین صحنه های خنده داری خلق کنند و طنز بصری لذت بخش شان از بین می رفت. این فیلم هویت علمی تخیلی را خیلی خوب به خود گرفته است و با ارجاع های مختلف به کلاسیک های این ژانر تجربه دیدن را برای مخاطب های این ژانر بسیار لذت بخش کرده است، آن هم چه ارجاع هایی، همه خنده دار و تا حد امکان بامزه! برای دیدنی این فیلم هیچ نیازی به دیدنی قسمت قبلی ندارید، اما بگذارید همینجا بهتان هشدار بدهم که اگر به دام بره ناقلا بیفتید، دیگر امیدی بهتان نیست و احتمالاً بلافاصله سراغ آثار دیگرش بروید.

3. پیش به سوی کوهستان اسرارآمیز (Race to Witch Mountain)

پیش از آنکه دواین جانسون (Dwayne Johnson) به معروفیت امروز برسد و همه اش کله کچلش را با لباس های پیش آهنگی در جنگل ببینیم و سالی ده تا فیلم اکشن بازی کند، در این فیلم که از بهترین های این ژانر است نقش آفرینی کرده، که اگر اهل میم (meme) باشید، حتماً صحنه تاکسی را دیده اید.

جک برونو (Jack Bruno) با بازی دواین جانسون، یک راننده تاکسی است که ناخواسته پای دو نوجوان بیگانه فراری به ماشینش باز می گردد و حالا چه بخواهد چه نخواهد، باید این بیگانه ها را به خانه شان برگرداند و البته مراقب جان شیرین خودش هم باشد!

لازم است بدانید که این فیلم خود بازسازی فیلم دیگری با همین نام است که دیزنی در سال 1975 ساخته بود. پیش از آنکه دیزنی شروع کند به بازسازی انیمیشن ها و ساخت لایواکشن شان، داشت چنین فیلم هایی را بازسازی می کرد و البته خیلی بهتر و تمیزتر انجامش می داد.

دو نوجوان بیگانه با قدرت های فرابشری، سث (Seth) با بازی الکساندر لودویگ (Alexander Ludwig) و سارا (sara) با بازی آنا سوفیا راب (AnnaSophia Robb) نام دارند. این دو نوجوان در تلاشند از حمله سیاره خود به زمین جلوگیری کنند و کمکی ندارند مگر همین راننده تاکسی جوان که کاشف به عمل می آید به درد بخور است!

رابطه برونو با بچه ها از جاذبه های فیلم است. جز بیگانه های مهاجم، مقام های دولتی هم کمابیش دنبال برونو هستند، چرا که او پیش تر محکوم بوده و کاشف به عمل می آید کمک کردن به سث و سارا یک جورهایی جبران اشتباه های گذشته است. حالا که دواین جانسون فقط و فقط نقش خودش را در فیلم ها بازی می کند و روی بورس است، به احتمال زیاد از دیدنی او در یک نقش واقعی لذت خواهید برد.

2. سرزمین فردا (tomorrowland)

درواقع می شد فیلم های بشیتری از برد بیرد (Brad Bird) در این لیست آورد، اما به گمانم کسی برای دیدنی شگفت انگیزان (The Incredibles) یا غول آهنین (The Iron Giant) به این لیست نیاز نداشته باشد. درعوض سرزمین فردا فیلم معرکه ای است که گمنام مانده و نیاز دارد معرفی اش کنیم. سرزمین فردا دومین فیلم لایو اکشن برد بیرد است و برای توصیفش فقط می توان به جاه طلبانه بودنش اشاره کرد، چرا که واقعاً هست.

سرزمین فردا از آثار اصیل است، یعنی نه از روی کتاب، نه کمیک و نه هیچ چیز دیگری اقتباس نشده و همه اش حاصل خلاقیت برد بیرد است. هرچند شاید بگویید شباهتش به پارک های دیزنی بیش از حد است، اما سخت می گردد از پارک ها اقتباس سینمایی ساخت! داستان درباره کیسی (Casey) با بازی بریت رابرتسون (Britt Robertson) و فرانک (Frank) با بازی جورج کلونی (George Clooney) است. سرزمین فردا درباره یک نوجوان خوش بین و امیدوار و یک مخترع سرافکنده است که جفت شان دربه در دنبال حقیقت یک بعد موازی به نام سرزمین فردا هستند و می خواهند آن را کشف کنند. جهان سرزمین فردا بزرگ و خیره کننده است و قطعاً چشم هایتان را نوازش خواهد داد. برد بیرد عشقش به سازه ها و قطعات خیالی را بار دیگر، این بار در فیلمی سینمایی و لایو اکشن به تصویر کشیده است و جهانیی نفس گیر خلق کرده که از نشاط و زندگی لبریز است.

1. ملاقات با رابینسون ها (Meet the Robinsons)

این طور که پیداست یکی از مضمون های محبوب و پراستفاده در فیلم های علمی تخیلی خانوادگی، خانواده و اهمیتش است. این مضمون در ملاقات با رابینسون ها شاید بیش از تمام فیلم های این لیست پررنگ باشد. داستان درباره یک نوجوان باهوش و با استعداد است به نام لوئیس (Lewis) با صدای جردن فرای (Jordan Fry) که تا به خودش می آید می بیند به دست پسری مرموز به نام ویلبر (Wilbur) با صدای وسلی سینگرمن (Wesley Singerman) به آینده برده شده است. همان طور که او با خانواده ویلبر ملاقات می کند، تعداد زیادی شخصیت رنگانگ و متفاوت دست به دست یکدیگر می دهند تا به لوئیس جوان کمک کنند تا اختراعش را پس بگیرد.

ملاقات با رابین سون ها لحظات خنده دار و هوشمندانه بسکمک دارد، از تحویل دهنده پیتزای ابرقهرمانی گرفته تا قورباغه هایی که موسیقی جاز می زنند. از پیش فرض های سفر در زمان هم به خوبی استفاده می کند و در دهه 2000، دورانی که انیمیشن های دیزنی چندان عالی نبودند، جزو یکی از بهترین ها شد. تصاویر رنگارنگ ملاقات با رابینسون ها به طور هیجان انگیزی با داستان دل انگیزش همراه شد و با ریتمی سریع و دیوانه کننده پیروز شد چشم هر مخاطبی را از آن خود کند و هر حواسی را پرت!

با پیروزیت چشم گیر پروژه آدام می توان دوباره به احیای این ژانر امید داشت. شاید به زودی فیلم های این ژانر دوباره پرفروش و محبوب شوند و مثل پروژه آدام با بازیگرهایی مثل رایان رینولدز برای ساعاتی ما را با تخیل ناب و جوک های بامزه شان سرگرم کنند، چرا که فیلم های این ژانر هدف شان همین است و هیچ حرف عجیب و غریب و بزرگی هم برای زدن ندارند. گاهی هم فیلم های علمی تخیلی نباید پیچیده یا ترسناک باشند و همین که ما را سرگرم کنند و بخندانند، کافی است.

منبع:

منبع: دیجیکالا مگ

به "7 فیلم و انیمیشن علمی ، تخیلی خانوادگی برتر که بعد از پروژه آدام باید تماشا کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 فیلم و انیمیشن علمی ، تخیلی خانوادگی برتر که بعد از پروژه آدام باید تماشا کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید