محاسبه مابه التفاوت حق مسکن کارگری ، حقوق کارگران در آبان ماه چقدر خواهد بود؟

به گزارش وبلاگ فروش، با ابلاغ حق مسکن، کارفرمایان موظف به پرداخت مابه التفاوت آن در آبان هستند.

محاسبه مابه التفاوت حق مسکن کارگری ، حقوق کارگران در آبان ماه چقدر خواهد بود؟

به گزارش وبلاگ فروش، در دوم آبان، بعد از گذشت بیش از هفت ماه، بالاخره حق مسکن 650 هزار تومانی مصوب شورای عالی کار به وسیله هیات دولت مصوب شد. حالا مساله مقدار پرداختی به کارگران در اولین ماه بعد از تصویب است.

در ابلاغیه دولت آمده است: با عنایت به مصوبه کمیسیون موضوع اصل 138 قانون اساسی مورخ 1401/7/20، یاری هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار که از ابتدای فروردین ماه سال 1401 ماهانه مبلغ شش میلیون و پانصد هزار ریال معین شده است. به ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ها ابلاغ شد.

با این حساب، کارفرمایان در آبان ماه مکلف به پرداخت مابه التفاوت حق مسکن هستند؛ تا مهرماه، حق مسکن 550 هزار تومان پرداخت می شد، به این ترتیب، در آبان، بایستی برای هفت ماه اول سال، صد هزار تومان مابه التفاوت به کارگران پرداخت گردد؛ در نتیجه در ماه آبان در قیاس با مهر، حقوق کارگران مشمول قانون کار حداقل 800 هزار تومان افزایش خواهد یافت.

در صورتی که کارفرمایان کارگاه های کوچک از ابتدای سال از پرداخت حق مسکن 550 هزار تومانی استنکاف ورزیده باشند، کارگران باید هفت تا 200 هزار تومان (یک میلیون و 400 هزار تومان) مابه التفاوت دریافت نمایند.

همه اینها در شرایطی مصداق دارد که تضمینی برای اجرای این ابلاغیه و به خصوص پرداخت مابه التفاوت ماه های گذشته وجود داشته باشد و نظارتی بر آن برقرار باشد؛ کارفرمایان اصناف، کارگاه های کوچک و مشاغل خانگی معمولاً از پرداخت مزایای مزدی فرار می نمایند و به این ترتیب، کارگران این کارگاه ها قرار نیست مابه التفاوت حق مسکن را دریافت نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "محاسبه مابه التفاوت حق مسکن کارگری ، حقوق کارگران در آبان ماه چقدر خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محاسبه مابه التفاوت حق مسکن کارگری ، حقوق کارگران در آبان ماه چقدر خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید