شرط رییس صداوسیما برای ساخت نون خ 5

به گزارش وبلاگ فروش، مهدی فرجی، تهیه کننده نون خ گفت: رئیس صداوسیما در عین حالی که نون خ 5 را به ما سفارش داد، تاکیدش این بود که قومیت ها باید خیلی بیشتر از این دیده شوند.

شرط رییس صداوسیما برای ساخت نون خ 5

به گزارش روابط عمومی سریال نون خ، مهدی فرجی تهیه کننده سریال نون خ در گفت و گویی که با شبکه خبر داشت گفت: سال 97 وقتی می خواستیم سریال را شروع کنیم و آقای آقاخانی را برای کارگردانی دعوت کردیم فکر نمی کردیم به کاری قومیتی، بومی و ملی ایرانی برسیم. آقاخانی پیشنهاد ما را که قبول کرد گفت بهتر است آن را به سمت یکی از قومیت ها ببریم و اگر لهجه و لباس و جغرافیای مشخصی داشته باشیم کار شیرین تر می گردد. چون خود او کُرد بود پیشنهادش پرداخت به همین قومیت بود.

آقاخانی گفت اگر کار قومیتی نباشد من نیستم

وی ادامه داد: وقتی با معاون وقت سیما آقای دکتر میرباقری موضوع را مطرح کردیم ایشان نپذیرفت و گفت ریسک کار در فضای قومیتی زیاد است و ممکن است مسائل و معضلاتی به وجود بیاید و گرفتاری هایی برای رسانه ملی ایجاد کند، بنابراین به سمت کار دیگری بروید. ولی ما هرچه فکر کردیم به نتیجه ای نرسیدیم و آقاخانی هم گفت اگر کار قومیتی نباشد علاقه ای به ساخت آن ندارم.

فرجی یادآور شد: دوباره با معاون سیما و آقای زین العابدین مدیر وقت شبکه یک که خیلی آن زمان به ما کمک کرد قراری گذاشتیم و در نهایت با این شرط که قبل از پخش سریال را ببینند با ساخت آن موافقت کردند. قومیت ها یکی از خطوط قرمز جدی رسانه ملی است و اهمیت زیادی دارد. خداراشکر وقتی کار را دیدند مسئله ای نبود.

تهیه کننده نون خ با بیان اینکه به مرور شخصیت های قصه شناخته و سریال در بین مردم پذیرفته شده است، تاکید کرد: به ویژه کُرد ها کار را دوست دارند و باعث شده ما با خیال راحت تر کار کنیم اگرچه همچنان مراقب همه ظرافت های سریال هستیم تا خدایی نکرده رنجشی ایجاد نگردد.

وی در پاسخ به این سوال که نون خ چطور به فصل چهارم رسید و ماندگار شد؟ شرح داد: واقعیت این است که فصل اول را ما ساختیم، ولی فصل های بعدی با اصرار و پیگیری و درخواست مردم از رسانه ملی به ثمر رسید. وقتی مشغول ساخت فصل اول بودیم هم آقای آقاخانی می گفت این کاری است که حتما به فصل های بعدی می رسد و از ابتدا چنین پیش بینی داشتیم. من در دوران مدیریتم بر شبکه یک تجربه ساخت مرکز را هم داشتم و می دانستم کار های قومیتی اگر به زبان طنز و شیرین ساخته گردد حتما مورد اقبال مردم قرار می گیرد.

حرکت کشور به سمت پیری جمعیت نگران کننده است

تهیه کننده نون خ درباره پرداخت به موضوعات روز از جمله جمعیت و فرزندآوری شرح داد: موضوعی که برای فصل چهارم انتخاب شد یکی از معضلات کشور و بحث جمعیت است بالاخره می دانیم زاد و ولد در کشور به شدت کاهش پیدا کرده و کشور به سمت پیری جمعیت می رود و این برای آینده نگران کننده است، برای همین محور اصلی قصه ما قرار گرفت و پیرامون آن ماجرا های دیگری طراحی شد. ما همیشه به مسائل سیاسی و اجتماعی کشور هم می پردازیم و در دل کار، به موضوعات روز توجه می گردد همین مسائل سریال را زنده و پویا و شاداب می کند.

فرجی با اشاره به اینکه بخش عمده موفقیت نون خ به تلاش آقاخانی، شناخت او درباره قومیت کرد و البته قلم نویسنده آقای وفایی برمی گردد، ادامه داد: این دو نقش تاثیرگذاری دارند. در کنار این دو عزیز بازیگران و عوامل پشت صحنه ما موثر هستند. حتی هنروران ما هم کرد هستند. خود آقاخانی و همکارانش در شهر های مختلف کردنشین تست بازیگری گذاشتند، صد ها نفر فیلم فرستادند و از بین آن ها بازیگرانی انتخاب شدند که خیلی از آن ها برای اولین بار جلوی دوربین آمده بودند.

تهیه کننده نون خ درباره مقدار مشارکتی که در ساخت سریال دارد هم اعلام نمود: خاصیت من اینگونه است که از ابتدای متن در کنار نویسنده و کارگردان هستم و در مرحله تولید و تدوین هم که حضور دارم و این به خاطر محبتی است که آقای آقاخانی نسبت به من دارد و می گوید شناخت تو از رسانه و ضوابط آن خیلی خوب است و حضورت به من کمک می کند بنابراین من در همه مراحل دوشادوش دوستان هستم.

سختی های تیتراژ نون خ

وی با اشاره به موسیقی سریال شرح داد: در قومیت کُرد، ما زبان، لباس و موسیقی منحصربه فرد داریم و تلاش کردیم از همه این ها استفاده کنیم. نون خ بخش زیادی از مجذوب کنندهیتش را مدیون غنی بودن و مجذوب کنندهیت فرهنگ قومیت کرد است که به سریال هم تسری پیدا می کند و شنیدن صدای خوانندگان کرد برای مردم خیلی مجذوب کننده بود.

فرجی همچنین درباره سختی های ساخت تیتراژ این مجموعه گفت: تیتراژ سریال نون خ در هر فصل چند هفته تصویربرداری داشته و از منطقه ها زیبا و چشم نواز کرد نشین کشور فیلم گرفته ایم. هربار زیبایی های 5، 6 استان کشور که رد پایی از عزیزان کرد ما در آن وجود داشته باشد، به طور خاص فیلمبرداری می کنیم و در تیتراژ نمایش می دهیم. ما این بخش از کار را هم سرسری نمی گیریم و آقاخانی روی تیتراژ هم سختگیری می کند.

جبلی نون خ 5 را سفارش داده

وی با بیان اینکه کار با قومیت ها می تواند دلنشین باشد و موفقیت کار را تضمین کند، شرح داد: جا دارد از دکتر جبلی رئیس سازمان تشکر کنم که برای رسیدن این فصل نون خ به پخش خیلی کمک کردند ایشان هم این توصیه را داشت که باید به قومیت ها بپردازیم و همچنان که نون خ 5 را به ما سفارش می دادند در عین حال اشاره شان این بود که قومیت ها باید خیلی بیشتر از این دیده شوند.

مادرم طرفدار پرو پاقرص سریال بود

وی با اشاره به اینکه مقدار حضور بسکمک از شخصیت هایی که در سریال می بینیم به استقبال مخاطبان بستگی دارد، در پاسخ به اینکه آیا مادر شما که در ایام نوروز به رحمت خدا رفتند و مادر دو شهید بودند، بیننده نون خ بودند؟ اظهار کرد: بله. مادر طرفدار پرو پا قرص کار های من به ویژه نون خ بودند و نظرات ایشان برای من هم خیلی مهم بود. او همیشه دعاگوی ما بودند و درباره زمان پخش سریال و قصه از من سوال می پرسیدند.

فرجی در پایان درباره ویژگی های نون خ5 هم شرح داد: داریم روی طرحی کار می کنیم امیدوارم زودتر این طرح نهایی گردد و برای نوروز سال آینده بتوانیم نون خ 5 را داشته باشیم. آقای آقاخانی رکن مهم و جدی و ستون خیمه نون خ هستند و حتما حضور خواهند داشت. از بین شخصیت ها هم به نورالدین بیشتر از همه علاقه دارم.

منبع: فرارو

به "شرط رییس صداوسیما برای ساخت نون خ 5" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط رییس صداوسیما برای ساخت نون خ 5"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید