برگ هایی که خانه تان کم دارد

به گزارش وبلاگ فروش، برگ های ضخیم، شیک و چرمین فیکوس الاستیکا (که از نامش هم معین است تا چه حد براق هستند!) همان چیزی است که هر خانه شیک و مدرنی کم دارد! پس بی معطلی دست به کار شوید!

برگ هایی که خانه تان کم دارد

این درخت با هر نوع بی توجهی شما به رشدش ادامه می دهد. حتی اگر شرایط نوری خانه ایده آل نباشد و مرتب هم جایش تغییر کند، گیاه خم به ابرو نمی آورد و به خوبی رشد می نماید.

این گیاه بومی منطقه ها استوایی و نیمه استوایی است و زادگاه اصلی آن جنوب شرقی آسیا است. فیکوس الاستیکا در زادگاهش ارتفاعی در حدود 15 متر پیدا می نماید و برگ هایی غول آسا فراوری می نماید. مانند بیشتر فیکوس ها، این فیکوس هم ریشه هایی آویزان فراوری می نماید.

در درون خانه، فیکوس الاستیکا شکوهی خاص به فضا می بخشد. آن را در مکانی روشن قرار دهید، آبیاری منظم کنید و میزان زیادی کود به آن بدهید.

شرایط رشد

- نور

فیکوس الاستیکا به مکانی روشن با نور فیلتر شده احتیاج دارد و می تواند نور مستقیم صبحگاهی را تحمل کند. گیاهانی که در مکان خیلی تاریک نگهداری می شوند دراز و بد شکل می شوند، برگ های پایینی خود را از دست می دهند و به جای اینکه رنگ گیاه درخشان و روشن بماند، کدر و کم رنگ می گردد.

- آبیاری

خاک گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید چرا که گیاه به خشکی خاکش حساس است. پس سعی کنید برنامه ای برای آبیاری آن بنویسید تا نوبت های آبیاری اش را نباید فراموش کنید. قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ های زهکش گلدان باز و به میزان کافی هستند. اگر سوراخ ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید.

- خاک

هر خاکی با کیفیت و زهکشی خوب، برای کاشت فیکوس الاستیکا مناسب خواهد بود.

- کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند، کود دهی کنید. این گیاه وقتی سالم و سرحال است به تغذیه زیادی احتیاج دارد.

تکثیر

فیکوس الاستیکا به وسیله قلمه برگ تکثیر می گردد. اما انجام این کار خیلی آسان نیست و بهتر است به جای تکثیر گیاه، به گلفروشی ها بروید و گیاه تازهی تهیه کنید.

اما اگر می خواهید گیاه خودتان را پرورش دهید و این روش را امتحان کنید، در ابتدای بهار یک برگ نسبتا جوان را به وسیله چاقو و یا تیغی استریل از شاخه جدا کنید. گلدانی را پر از خاک استریل و مخصوص جوانه زنی کنید. مواظب زهکشی خاک باشید، از خاکی با زهکشی خوب برای کاشت قلمه های برگ بهره ببرید. برای کاشت قلمه ها حتما از هورمون جوانه زنی بهره ببرید و سپس برگ ها در درون خاک بکارید. حواستان به رطوبت و گرمای مکان قلمه ها هم باشد. آنها را به مکانی با رطوبت و گرمای بالا منتقل کنید و خاک شان را هم مرطوب نگه دارید. ریشه دهی و گرفتن قلمه ها طول خواهد کشید، پس اگر بعد از گذشت مدتی نشانه ای از رشد تازه در آنها ندیدید ناامید نگردد. همانطور که گفتیم تکثیر این گیاه کار آسانی نیست.

تعویض گلدان

فیکوس الاستیکا در شرایط مطلوبش رشد نسبتا سریعی دارد و باید هر سال تعویض گلدان گردد، تا به سایزی که می خواهید برسد. تعویض گلدان گیاهان بزرگ تر می تواند سخت باشد پس اگر نمی توانید گیاه تان را تعویض گلدان کنید، چند سانتی متر از خاک رویی گلدان را جدا کنید و آن را با خاکی تازه عوض کنید. بهتر است برای تغذیه گیاه از کودهای ضعیف بهره ببرید تا رشد گیاه خیلی سریع نگردد و ریشه ها تمام گلدان را پر نکنند.

برای تعویض گلدان زمانی که به نظرتان رسید گلدان برای رشد بیشتر گیاه فضای خالی ندارد دست به کار شوید. در این هنگام ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک گردد. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید و گیاه را از گلدان خارج کنید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر گلدانی که گیاه را در آن می کارید چند سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال روبرو خواهد شد.

منبع: فوت و فن / thespruce.com

به "برگ هایی که خانه تان کم دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگ هایی که خانه تان کم دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید