وجود 50 میلیون مین در خاک عراق

به گزارش وبلاگ فروش، خبرنگاران: دو کشور انگلیس و آمریکا در سه هفته اول جنگ عراق در سال 2003 میلادی حدود 50 میلیون مین و بمب را به خاک این کشور شلیک کردند!

وجود 50 میلیون مین در خاک عراق

به گزارش گروه رسانه ها وبلاگ فروش، یک پایگاه خبری آمریکایی خاطرنشان کرد: خنثی کردن حدود 50 میلیون مین و بمب که هنوز عمل نکرده و منفجر نشده به زمان زیادی نیاز دارد چرا که این امر هزینه بر و نیازمند کوشش زیادی است.

این پایگاه خبری آمریکایی در گزارشی با اشاره به وجود مین ها و ذخایر جنگی عمل نکرده در عراق خاطرنشان کرد: عراق یکی از کشورهایی است که بیشترین مواد منفجره در آن وجود دارد چرا که با وجود حدود 50 میلیون مین عمل نکرده در خاک این کشور هر لحظه امکان منفجر شدن این مواد وجود دارد و زمان کافی نیز برای پاکسازی کامل این کشور از وجود این مواد خطرناک نیست.

این پایگاه خبری در ادامه نوشت: جنگ ها، ظهور پدیده تروریسم و درگیری ها در عراق باعث شده که این کشور به یکی از خطرناک ترین مناطق از نظر وجود تعداد زیاد مین و بمب های عمل نکرده در دنیا تبدیل گردد.

پایگاه خبری منت پرس نیوز خاطرنشان کرد: در جنگ دوم خلیج فارس سال 1991 میلادی، آمریکا میلیون ها بمب و چندین تن مواد منفجره عمل نکرده به منطقه اقلیم کردستان عراق پرتاب کرد تا در مرحله مقدماتی عملیات خود مانع ورود نیروهای عراقی به آنجا گردد. در جنگ اخیر عراق یعنی در سال 2003 میلادی این کشور همیشه شاهد بمباران، عملیات های مقابله با تروریسم به ویژه در مناطق مرکزی و جنوب بوده است.

بنابر ارزیابی های انجام شده توسط دولت عراق، هزینه پاکسازی عراق از این مواد منفجره میلیاردها دلار است و آمریکا و چندین کشور اهدا کننده دیگر به منظور از بین بردن این بمب ها مبلغ 258 میلیون و 900 هزار دلار به عراق داده اند.

این پایگاه خبری آمریکایی به نقل از زاحم مطر، مدیر سازمان خنثی سازی مین ها خاطرنشان کرد: تا زمانی که شرایط مین های عمل نکرده در عراق تعیین نگردد، این کشور همیشه در گودال بحران های منطقه ای و اجتماعی قرار گرفته است.

این پایگاه خبری در گزارش خود نوشت: مقادیر زیادی مین در مزارع و چاه های اقلیم کردستان یافت شده که انفجار آن ها به کشته شدن و قطع عضو ساکنان آن منجر شد.

وزارت حقوق بشر عراق در سال 2014 میلادی خاطرنشان کرد که نتوانسته مین های کاشته شده در نوار مرزی خود با ایران را خنثی کند. چرا که بنا به گزارش های این سازمان بیش از 25 میلیون بمب عمل نشده در مرزهای میان ایران و عراق وجود دارد و شهر بصره در پی جنگ های مداوم عراق بیشتری مقدار مین ها را در خود جای داده است.

منبع: ایسنا

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم

به "وجود 50 میلیون مین در خاک عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود 50 میلیون مین در خاک عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید